BRATISLAVA - Národný bezpečnostný úrad začal prehodnocovať niektoré svoje rozhodnutia o bezpečnostnej previerke. Dôvodom je, že niektorí ľudia dostali previerku napriek tomu, že aktívne spolupracovali s ŠtB. V minulosti totiž úrad dostal od Slovenskej informačnej služby nesprávne informácie.
Zväzky ŠtB predtým, ako ich dostal Ústav pamäti národa, vlastnila SIS a Národný bezpečnostný úrad k nim nemal prístup. Informáciu o tom, či človek, ktorého preverujú, je vedený v zoznamoch ako spolupracovník, alebo či bola jeho spolupráca aktívna, musel úrad žiadať od SIS. Teraz sa situácia zmenila a NBÚ si môže spis v Ústave pamäti národa preštudovať.
Minimálne v 20 prípadoch zistili, že stanovisko SIS bolo nesprávne a dotyčná osoba, na rozdiel od tvrdení SIS, s komunistickou tajnou službou naozaj spolupracovala. Denníku SME to potvrdil riaditeľ kancelárie NBÚ Miroslav Brvnišťan. O aké prípady ide, odmietol povedať s tým, že ku konkrétnym osobám sa nemôže vyjadrovať.
Hovorca SIS Vladimír Šimko trvá na tom, že "odpovedali tak, ako im zákon káže" a pravdivo. O všetkých odoslaných správach majú podľa jeho slov zachovanú dokumentáciu a je ju možné "spätne skontrolovať".
Minimálne 15 bývalých spolupracovníkov alebo pracovníkov ŠtB dnes pracuje aj na ministerstve zahraničných vecí. Niektorí z nich majú previerku, iní pracujú na miestach, kde sa s utajovanými skutočnosťami neoboznamujú.
Jedným z tých, ktorého NBÚ opäť preveruje, je aj Igor Hajdušek - veľvyslanec v Nigérii. Z jeho spisu, ktorý má denník SME k dispozícii, vyplýva, že s ŠtB podľa jej hlásení spolupracoval a písal napríklad aj vlastnoručné správy. Spis je skartovaný, správy, aj jeho podpis chýbajú.
Brvnišťan na otázku, či sa informácie z jeho spisu dajú pokladať za aktívnu spoluprácu, odmietol odpovedať. Samotný Hajdušek spoluprácu popiera.