ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Zdravotne postihnutí tvrdia, že po zavedení poplatkov v zdravotníctve sa ich situácia veľmi zhoršila. Od 1. januára platia za recepty, návštevu v ambulancii, pobyt v nemocnici a kúpele, priplácajú na lieky. Niektorí však patria do skupiny s najnižšími príjmami.
Zhoršila sa aj dostupnosť kompenzačných pomôcok, ktoré prepláca poisťovňa. "Zvýšili sa doplatky pacientov odkázaných na vozíky, mechanické aj elektrické," hovorí Andrea Madunová z Organizácie svalových dystrofikov.
Občianske združenie poslalo ministrovi zdravotníctva list. Spísali aj petičnú listinu, doteraz od ministra Zajaca nedostali žiadnu odpoveď ani reakciu.
"Odbor zdravotnej starostlivosti ministerstva nám napísal, že v prípade kúpeľov bude výška platieb zohľadňovať príjem občana. Nič sa nezmenilo," hovorí Madunová. Nepodporila ich ani Jednotka ochrany práv pacienta pri ministerstve zdravotníctva, ktorá dnes už patrí pod úrad pre dohľad.
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac zdravotne postihnutým ustúpil jedine v poplatku za recept, z pôvodných 20 korún ho znížil na 10.
Od poplatkov v nemocnici či v kúpeľoch môžu byť oslobodení ľudia, ktorí sú v hmotnej núdzi, to sa však nevzťahuje na zdravotne postihnutých. Madunová vysvetlila, že pacienti so zdravotným postihnutím, ktorí dostávajú invalidný dôchodok, zvyčajne nie sú v hmotnej núdzi. Ako chronickí pacienti však častejšie potrebujú preliečenia a pobyty v nemocnici ich veľmi zaťažujú.
Poplatky v nemocnici sú podľa nej neúnosné aj pre rodiny, v ktorých sa matka alebo otec starajú o postihnuté dieťa a poberajú rodičovský príspevok za opatrovanie. Za sedemdňový pobyt v nemocnici matka za seba zaplatí sedemsto korún bez stravy, za dieťa, ak je staršie ako tri roky, 350 korún. Rodičovský príspevok aj s náhradami môže byť najviac asi 7-tisíc korún mesačne.
Rodičia si myslia, že v ich prípade by sa mali dohodnúť ministerstvá zdravotníctva a sociálnych vecí, ktorým sa to nedarí už niekoľko rokov. "My žijeme teraz a teraz máme veľké problémy, niekto sa tým predsa musí zaoberať," povedala mama, ktorá sa doma stará o syna - epileptika.
Hovorca rezortu zdravotníctva Karol Farkašovský povedal, že riešenie nepriaznivej sociálnej situácie rodiny je v právomoci regionálnych úradov práce, sociálnych vecí a rodiny.
Podľa hovorcu Martina Danka si ministerstvo sociálnych vecí uvedomuje, že podpora má svoje limity a nemusí byť dostatočná pre rôzne životné situácie. "Štátna sociálna podpora nikdy nemôže úplne pokrývať potreby, môže len zmierňovať dopady." Ministerstvo je presvedčené, že náklady, ktoré vznikajú tejto skupine občanov, by mal riešiť systém zdravotného poistenia, prípadne "diferencovaný prístup v cenotvorbe poplatkov za zdravotnú starostlivosť". Zdravotné poistenie a poplatky patria do právomoci ministerstva zdravotníctva.
Náklady invalidov na zdravie
* Priemerný mesačný invalidný dôchodok za rok 2004 je 5668 korún.
* Desaťdňový pobyt v kúpeľoch pri najnižšom poplatku 150 korún na deň vyjde chronického pacienta na 1500 korún, ubytovanie je štandardné, drahšie pobyty vyjdú od 2- do 4-tisíc.
* Desaťdňový pobyt v nemocnici stojí 500 korún.
* Sprievodca v nemocnici alebo v kúpeľoch zaplatí za desať dní 1000 korún, bez stravy. Poplatok za stravu si určuje každá nemocnica a každé kúpele rôzne.
* Doplatky na lieky závisia od druhu ochorenia, od 200 po 1000 korún mesačne, pri závažnejších ochoreniach aj viac.
* Po kúpeľoch alebo po pobyte v nemocnici zostane invalidovi "na život" (potraviny, nájom, doprava) mesačne od troch do štyroch tisíc korún.