Kapitán Steven Gerrard doviedol FC Liverpool do finále Ligy majstrov. V odvete zdolal jeho tím FC Chelsea 1:0.
FOTO - REUTERS
pripravený Liverpool, ktorému za 180 minút nedokázal streliť ani gól. Mužstvo z mesta legendárnych Beatles si zahrá o najcennejšiu pohárovú trofej kontinentu po dlhých dvadsiatich rokoch.
"Liverpool môže získať titul, pretože je veľmi ťažké dať mu gól. Z celého srdca želám Liverpoolu vo finále všetko dobré," vyhlásil po semifinálovej odvete sklamaný tréner Chelsea José Mourinho.
V prestížnom dueli rozhodla o všetkom už štvrtá minúta. Po lobe Baroša na brankára Čecha sa lopta dostala k Luisovi Garciovi, ktorý ju poslal do bránky. Obranca Gallas odvrátil hroziace nebezpečenstvo, ale Roman Slyško, asistent hlavného rozhodcu Ľuboša Micheľa, signalizoval gól a Micheľ ho uznal.
"Gól strelil asistent rozhodcu. Musíte sa spýtať jeho, prečo ho uznal. Pri takomto kroku si musí byť stopercentne istý. Jeden jediný človek rozhodol o budúcnosti hráčov, ktorí nikdy nehrali finále Ligy majstrov. Moji hráči tvrdili, že lopta nebola celým objemom za čiarou. Každý videl, že dnes nevyhralo lepšie mužstvo," povedal Mourinho.
Britská tlač píše, že Petr Čech urobil pred gólom osudnú chybu, za ktorú bol potrestaný. Aj keby Micheľ gól Luisa Garciu neuznal, musel by odpískať pokutový kop proti Chelsea a brankárovi Čechovi ukázať červenú kartu za faul na krajana Baroša. "Stratil loptu z očí a skolil Baroša," napísal bulvárny The Sun.
Fanúšikovia 'reds' si na plnom štadióne Anfield Road vytrpeli svoje. Sugestívne prežívali druhopolčasový tlak súpera a na tribúnach explodovali radosťou až po šiestej minúte nadstaveného času. Španielsky kouč Rafael Benitez sa po roku opäť pozrie do finále. Vlani triumfoval s Valenciou v Pohári UEFA.
"Za úspechom stojí tvrdá práca, podpora našich fanúšikov a viera vo víťazstvo do poslednej sekundy. Je ťažké udržať tempo 96 minút, ale moje mužstvo ukázalo veľkú morálku. Prešli sme cez Leverkusen, Juventus i Chelsea. Prečo by to nemohlo vyjsť aj vo finále?" položil si otázku Benitez.
FC Liverpool - FC Chelsea 1:0 (1:0)
Prvý zápas 0:0, postúpil Liverpool
4. Luis Garcia
Rozhodoval Micheľ (Slovensko), 43 500 divákov.
CHELSEA: Čech - Geremi (76. Huth), Ricardo Carvalho, Terry, Gallas - Tiago (68. Kežman), Makelele - Gudjohnsen, Lampard, J. Cole (68. Robben) - Drogba.
LIVERPOOL: Dudek - Finnan, Carragher, Hyypiä, Traore - Hamann (73. Kewell), Biščan - Luis Garcia (84. Nunez), Gerrard, Riise - Baroš (60. D. Cissé).
Kamery v bránkach nie sú povolené
Ak sa Chelsea nemienila spoliehať na záverečné strely zo značky pokutového kopu, musela streliť v liverpoolskej odvete na postup do finále Ligy majstrov minimálne gól. A to aj v čase, keď prehrávala po zásahu Luisa Garciu. Terry a spol. mali nato k dispozícii 86 + šesť minút nadstaveného času. Počas nich však vyslali na bránku Jerzyho Dudeka jedinú Lampardovu strelu!
Pre trénera čerstvého anglického majstra Josého Mourinha to nebolo podstatné. S chuťou sa vŕtal po zápase v svedomí slovenského čiarového rozhodcu Romana Slyška. Bez akéhokoľvek dôkazu naznačil, že za vyradenie jeho mužstva môže práve on. Jediným argumentom 42-ročného kontroverzného kouča je, že vraj Slyškovi bránil vo výhľade na loptu telom práve Gallas.
"Z televízie to nie je poznať. Veľa ľudí hovorí, že nikto nemôže potvrdiť, či to bol gól," skonštatoval portugalský kouč, ktorý má hlavnú zásluhu na predčasnom ukončení kariéry švédskeho rozhodcu Andersa Friska po februárovej prehre Chelsea v Barcelone. V utorok večer skončil aj on. Dosníval sladký sen o zisku troch európskych pohárových trofejí za sebou.
Naozaj nikto, ani Mourinho, ani hráči stojaci v bezprostrednej blízkosti inkriminovanej situácie, nemôžu i istotou tvrdiť, či lopta bola celým objemom za bránkovou čiarou, alebo nie. Či ju francúzsky obranca Gallas vykopával spred, alebo už spoza nej.
Nikto nezmúdrel ani po zhliadnutí opakovaných televíznych záberov stanice ITV. Podľa reglementu Európskej futbalovej asociácie je totiž v pohárových zápasoch zakázaná inštalácia kamier priamo v bránke, hoci napríklad počas zápasov anglickej Premier League ide o bežnú záležitosť.
"Som stopercentne presvedčený, že to bol gól," povedal čiarový rozhodca Slyško pre London Evening Standard. "Bol som v takej pozícii, že som mohol dobre posúdiť spornú situáciu a jasne som videl, že lopta prešla za bránkovú čiaru."
Zápas vstúpi do kategórie nezabudnuteľných. Podobne ako napríklad finále majstrovstiev sveta 1966 Anglicko - Nemecko a dodnes sporný tretí gól domáceho Hursta či semifinále európskeho šampionátu 2000 Francúzsko - Portugalsko. Vtedy slovenský čiarový rozhodca Igor Šramka videl ruku Abela Xaviera, Zidane premenil pokutový kop a Francúzi postúpili do finále. (mb)