BRATISLAVA - Spor o odvolanie ministra školstva Martina Fronca spôsobuje v koalícii vážne napätie, predstavitelia KDH nechcú politikom z ANO ani podať ruku. Koaličná rada o ministrovi diskutovala v utorok večer tri a pol hodiny a vraj viac ako hodinu sa riešil len oficiálny výstup pre verejnosť.
ANO na rozdiel od zvyšku koalície zatiaľ vyčkáva so svojím postojom k návrhu opozície odvolať Fronca za kauzu maturít. Konečné stanovisko chce povedať až v pondelok po stretnutí predsedníctva ANO.
Prvý podpredseda ANO Ľubomír Lintner tvrdí, že to nie je vyčkávanie, lebo "naši partneri vedia, že minister Fronc nemá našu dôveru". Nie je však jasné, prečo predseda ANO Pavol Rusko nechcel v utork na koaličnej rade povedať postoj strany, keď ešte pred dvoma týždňami novinárom tvrdil, že ak by sa v parlamente objavil návrh na Froncovo odvolanie, ANO ho nepodporí.
Podpredseda KDH Július Brocka hovorí, že ANO sa správa v koalícii opozične na hranici únosnosti. Liberálov obvinil, že zneužívajú trpezlivosť KDH a na populistickej vlne nespokojnosti študentov chcú získať politický profit.
Lintner však namieta, že o postoji k Froncovi a celému rezortu školstva musí rozhodnúť predsedníctvo ANO. Brocka si, naopak, myslí, že liberálom sa hodí hovoriť o problémoch iného ministra ako samotného Ruska. Povedal, že Rusko nezvládol problém s výkupom pozemkov pod automobilku Kia, kde štát príde o milióny korún. Podľa Brocku "ak má niekto odstúpiť, tak je to minister Rusko".
Smer podľa našich prepočtov zatiaľ získal k návrhu na vyslovenie nedôvery Froncovi podporu 71 poslancov opozície vrátane nezávislých. Ak by sa k týmto hlasom pridali aj poslanci Abelovský, Polka, Kiňo a Arvay, na odchod Fronca by stále chýbal jeden hlas.
Tažko však predpokladať, že by niekto zo zostávajúcich nezávislých poslancov opozíciu podporil. Ide totiž o bývalých poslancov vládnych strán, ktorí zvyčajne vládu podporujú - Ivan Šimko, Alexej Ivanko, Robert Nemcsics a Anton Danko.
Potom je ešte možnosť, že HZDS navrhne spojiť hlasovanie o interpeláciách s dôverou Froncovi. Ak by aj minister dôveru nezískal, podľa ústavy by nemusel odstúpiť.
Šéf klubu SMK Gyula Bárdos povedal, že "z politického hľadiska by sa to využilo na spochybňovanie ministra". ANO hovorí, že v tomto prípade by za vyslovenie dôvery nehlasovala.
Vláda sa už v novembri obrátila na Ústavný súd, pretože má pochybnosti, či by bolo vyslovovanie dôvery ministrovi v súlade s ústavou. (sp)