Afganské ženy musia na to, aby ich začali akceptovať, ešte prekonať dlhú cestu. FOTO- REUTERS |
"Možno to naozaj boli prostitútky," zareagovala na správu o brutálnej vražde troch žien v meste Poli-Chumri na sever od Kábulu jedna z miestnych pracovníčok afganského ministerstva pre ženské otázky.
Keď polícia v nedeľu našla pri hlavnej ceste tri telá, chýry o dôvodoch, prečo ich niekto znásilnil a potom obesil, sa šírili rýchlejšie, než oficiálne informácie. Podľa úradnej verzie jedna z obetí pracovala pre bangladéšsku neziskovú organizáciu BRAC.
Z listu, ktorý našli pri mŕtvolách, vyplýva, že išlo o vraždu z ideologických dôvodov. Zatiaľ neznáma organizácia Zväz afganskej mládeže v liste oznamuje, že "rovnako skončia všetky Afganky, ktoré budú pracovať s cudzincami".
Vzápätí vyšlo najavo, že pred troma týždňami v rovnakej oblasti zastrelili ešte jednu ženu, tiež zamestnanú v bangladéšskej organizácii.
Ide o prvý incident namierený priamo proti afganským ženám, ktoré spolupracujú s cudzincami. Útokov proti miestnym mužom, ktorí sú zamestnaní v zahraničných humanitárnych organizáciách, však od roku 2001, keď padol režim Talibanu, zaznamenali veľa.
Postavenie žien a odpor k ich účasti na spoločenskom a politickom živote zostáva vysoký nielen medzi náboženskými extrémistami, ale i medzi bežnou populáciou. Okrem toho je stále spoločensky prípustné ženy trestať za to, čo je mužom dovolené.
Pred dvoma týždňami v provincii Badachšán na severovýchode krajiny za údajnú neveru ukameňovali ženu, ktorá sa chcela rozviesť so svojím mužom, pretože odišiel pred piatimi rokmi do Iránu a neživil ani ju, ani deti. Potom, ako sa vrátil, obvinil ju z cudzoložstva a miestny duchovný mula vyniesol verdikt smrti ukameňovaním. Rozsudok vykonali, hoci oficiálne afganské trestné právo podobné praktiky po páde talibov zrušilo. Ide o druhý známy prípad ukameňovania od roku 2001.
Očakáva sa, že vražda troch Afganiek pre ich kontakty s cudzincami vyvolá strach v radoch tých žien, ktoré pracujú na emancipačných programoch po celej krajine. Povesť žien, ktoré pracujú v zahraničných organizáciách, je nedobrá a mnoho rodín odmieta dovoliť predovšetkým vzdelaným mladým dievčatám, aby získali dobre platenú prácu v humanitárnych misiách, pretože pokladajú kontakty s cudzincami za nemravné.
Autor: agentúra Epicentrum, Kábul pre SME