Hejmo vedie od 80. rokov Dom poľských pútnikov v Ríme a sprostredkovával audiencie u pápeža Jána Pavla II. O jeho spolupráci s tajnou službou existuje viac ako 700-stranový spis.
Hejmo tieto obvinenia odmieta a sťažuje sa, že mu ústav neumožnil do jeho spisu nahliadnuť. Podľa zákona to ani nie je možné. Prístup k archívu majú len historici a ľudia, ktorým ústav priznal status prenasledovaných.
Hejmo má od pondelka zákaz vystupovať v médiách. Ešte včera viedol poľských pútnikov na audienciu pápeža Benedikta XVI. Možno naposledy. Včera odcestoval do Ríma Hejmov nadriadený, dominikánsky páter Maciej Zi´ba. Majú hovoriť o jeho ďalšom pôsobení. Najpravdepodobnejšie už nebude vedúcim Domu poľských pútnikov.
Z Hejma sa stala veľká kauza. Otázne je, prečo vypukla práve teraz, krátko po smrti Jána Pavla II. Skon poľského pápeža bol pre mnohých Poliakov obrovskou spoločenskou a duchovnou udalosťou. Podľa členov kolégia IPN je to len náhodná zhoda okolností.
"Príliš ľahko sa zverejňujú rozsudky v prípadoch spolupráce kňazov s tajnými službami," povedal katovický arcibiskup Damian Zimo. Podľa neho viac ako o obetiach prinútených spolupracovať, by sa malo hovoriť o príslušníkoch tajnej služby, ktorí "boli katmi a lámali svedomie ľudí".
Hovorca episkopátu, kňaz Józef Kloch upozorňuje, že v archívoch ústavu sa nachádza len časť dokumentov o stykoch kňazov s tajnými službami. Ostatné sú k dispozícii len v archívoch jednotlivých diecéz a biskupov.