Premiér Tony Blair (vľavo) uprostred kampane so svojím ministrom financií Gordonom Brownom. FOTO - REUTERS
Ich volebný plagát to zrátal presne - ak jeden z desiatich labouristov zostane doma, voľby vyhrajú konzervatívci. Tento štatistický výpočet však vôbec nezohľadňuje špecifickú situáciu v jednotlivých volebných obvodoch a v skutočnosti má len mobilizovať labouristických voličov.
Moslimovia
Akých voličov môže vládna strana najskôr stratiť?
Pre vojnu v Iraku určite prídu o množstvo moslimských voličov, doteraz tradičných labouristických voličov. Je ich 1,2 milióna a minulý rok v Leicestri v doplnkových voľbách práve oni obrátili výsledok v prospech liberálnych demokratov.
Poslankyňa Ann Smithová odhaduje, že v jej volebnom obvode v Dewbury tvoria moslimovia asi 20 percent z voličov. "Hlasovala som za vojnu v Iraku a snažila som sa s nimi o tom rozprávať. Nesúhlasili so mnou. Zdôrazňovala som, že to nebola vojna proti moslimom, a pripomenula im, že vo vojne v Juhoslávii britskí vojaci pomáhali práve moslimom."
Verí, že väčšina z moslimov preto zostane pri labouristoch. Je to veľmi pravdepodobné, ale bude ich určite menej ako v roku 2001.
Mondeo Man
Sú aj iné rizikové skupiny, o ktoré sa musia labouristi triasť.
Napríklad "Mondeo Man" - tak sociológovia pomenovali priemerného britského voliča zo stredného Anglicka, ktorý má asi 30 rokov a v garáži vlastného domu solídny, ale ničím výnimočný Ford Mondeo.
Druhým prototypom, je worcesterská pani z toho istého regiónu. Je vydatá a užíva si celkom príjemný život strednej triedy. To sú voliči, o ktorých stojí každá strana najviac a na nich sa zameriava priama kampaň v uliciach, volebné šoty aj plagáty.
Intelektuáli
Značné rozčarovanie z labouristov vládne aj medzi intelektuálmi a v akademických kruhoch. Študentov zasa rozhorčilo zavedenie poplatkov na univerzitách. V Británii je niekoľko akademicko-študentských volebných obvodov. Príklonom k liberálnym demokratom, ktorých teraz jasne uprednostňujú, môže oslabiť labouristickú väčšinu v parlamente.
Medzi "zradcov" sa zaradil napríklad dlhoročný významný šéf labouristov v Sedgfielde, kde kandiduje premiér. Spravil tak na protest proti vojne v Iraku, pretože Blaira už viac nepovažuje za dôveryhodného politika.
Počas kampane labouristov opustil z podobných dôvodov aj jeden zo starších poslancov-veteránov a prešiel k liberálnym demokratom. Sú to nepríjemné straty, ale Blair sa teraz istotne najviac obáva, aby niečo podobné nevyviedli worcesterské dámy.
Autor: MAREK CHORVATOVIČ, Dolgellau, Wales