Ian Mc Ewan je jeden z najrešpektovanejších britských spisovateľov a čitatelia mu hovoria aj Ian Hrozný. Narodil sa 21. júna 1948 a svoje detstvo prežil ako "armádne dieťa" - čiže syn vojenského oficiera striedavo v Aldershote, Singapure, aj v Tripolise, no a samozrejme v anglických internátnych školách. Rodina sa ustavične sťahovala za otcom všade, kde ho prevelili. Mladý Ian rodné hniezdo, kde panoval autoritatívny a surový otec, navyše alkoholik, s úľavou opustil, a dal prednosť ulici, kde pracoval ako zametač. Takto si privyrábal na štúdium. Neskôr naozaj vyštudoval literatúru na univerzite v Sussexe a umeleckú tvorbu na University of East Anglia, kde navštevoval kurzy tvorivého písania u Malcolma Bradburyho a Angusa Wilsona. Práve tu začína písať a vážne sa zaoberať literatúrou.
Ian Mc Ewan debutoval v roku 1975 knižkou Prvá láska, posledné pomazanie. Už vo svojom debute šokoval nielen jazykom, ale aj originálnym pohľadom na svet. V knihe opísal svoje detstvo s otcom vojakom a alkoholikom, detstvo v tieni vojenských kasární.
Okrem toho, že napísal dve zbierky poviedok, ktoré vyšli v Čechách pod názvom Psychopolis a jiné povídky, je autorom viacerých noviel, z ktorých najznámejšou je novela Betónová záhrada. Neskôr mu vychádzajú knižky Cudzinci v meste, Nevinný - táto kniha je napísaná podľa skutočnej udalosti a zachytáva špionážnu akciu v čase studenej vojny, Snílko, Pokánie, Neúprosná láska - autor priam chirurgicky na pozadí príbehu opisuje postupný úpadok, až deštrukciu lásky, jej rozpad. Viaceré z jeho kníh boli nemenej dobre sfilmované. V roku 1999 vydáva Ian Mc Ewan novelu Amsterdam, za ktorú dostal prestížnu Bookerovu cenu.
Napriek tomu, že McEwan sa priam vyžíva v ťažkých témach, ako je citová vyprahnutosť, odcudzenosť v hodnotovom a globalizačnom zmätku, jeho novely sa čítajú veľmi ľahko.
Betónová záhrada čitateľov šokovala, ale napriek tomu si okamžite po vyjdení získala svoje obecenstvo. Možno aj vďaka filmu, ktorý nasledoval po jej vyjdení. Je to príbeh o generačnom probléme, depresii, zvrátených rodinných vzťahoch, pocite osamotenosti a neuchopiteľnosti okolitého sveta, kde sa úplne strhujúcim a pútavým spôsobom odhaľuje surovosť súčasnosti. Rozpad rodiny, nenávisť či dokonca tragédia, stávajú sa skôr symbolom, podobne ako je symbolom záhrada zaliata betónom. Práve betón by mohol či mal stmeliť to, čo sa nenapraviteľne pokazilo a rozpadlo.
Betónová záhrada je mysteriózny a miestami až bizarný príbeh, ktorý je rozprávaný z pohľadu mladého dospievajúceho chlapca v puberte. Prekvapuje však svojou originalitou. Zachytáva situáciu štyroch súrodencov, ktorí v osamelom dome v pivnici pochovajú a zalejú betónom svoju matku, aby mohli zostať spolu a "pánmi" domu a neskončili v sociálnom ústave.
Dej sa odohráva uprostred leta na zanedbanej periférii, takmer všade je prítomná atmosféra ničoty, nehybnosti a bezvýchodiskovosti, ale McEwanove detské postavy napriek tomu žijú svoje životy plné drobných detských zážitkov, vyrovnávajú sa s údelom svojho bezútešného detstva a puberty. Najstarší zo súrodencov Jack a Julie nakoniec dospievajú k incestu, pričom si však obaja uvedomujú, že práve tu sa uzatvára najvýznamnejšia časť ich životov. Film s rovnomenným názvom dostal na medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne strieborného medveďa. Režijne ho vynikajúco spracoval režisér Andrew Birkin, brat herečky Jane Birkinovej a jednu z hlavných úloh si zahrala Charlotte Gainsbourgová.
Autor: Verona Šikulová