1813 -- narodil sa dánsky luteránsky teológ a filozof Sören Kierkegaard, predchodca existencializmu a dialektickej teológie. Proti racionalizmu a logicky skonštruovanému svetu staval subjektívnu pravdu individuálnej existencie ako jedinú možnú cestu k Bohu. Odmietal akékoľvek sprostredkovanie medzi človekom a absolútnom, stretnutie človeka a Boha je vzťah dvoch vzájomne cudzích svetov, prechod medzi nimi je možný len skokom (prekonaním seba) za cenu utrpenia a úzkosti. Kierkegaardove spisy patria k najvýznamnejším dielam dánskej literatúry. Z diela: Okamžik, Súčasnosť, Zvodcov denník, Buď - alebo, Bázeň a chvenie, O pojme strach, Štádiá na životnej ceste. Zomrel 11. novembra 1855.
1846 -- narodil sa poľský spisovateľ Henryk Sienkiewicz, tvorca poľského národno-historického románu. Spočiatku písal satirické, sociálno-kritické poviedky a cestopisné črty. Svetovo známym sa stal po vydaní historických románov trilógie - Ohňom a mečom, Potopa, Pán Wołodyjowski, kníh Quo vadis? (o prenasledovaní prvotných kresťanov v Ríme počas vlády cisára Nerona) a Križiaci (o vojnách Poľska v 14. a 15. stor. s nemeckými rytiermi v Pobaltí). Súdobý život poľskej spoločnosti zobrazil v románoch Rodina Polanieckých a Bez dogmy. Autor dobrodružného románu pre mládež Púšťou a pralesom. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1905). Zomrel 15. novembra 1916 vo Vevey vo Švajčiarsku.
1850 -- v Brezovej pod Bradlom sa narodil evanj. farár a publicista Vladimír Hurban. Od r. 1875 bol farárom v Starej Pazove (JZR), kde založil Vzájomnú pomocnicu a Slovenskú národnú knižnicu. Ľudovýchovný pracovník, autor cestopisov, rozširovateľ slovenskej tlače. Syn spisovateľa J. M. Hurbana, otec spisovateľa V. Hurbana Vladimírova. Zomrel 11. februára 1914 v Starej Pazove.
1904 -- v Budapešti zomrel maďarský romantický spisovateľ Mór Jókai. Autor románov Zoltán Kárpáthy, Synovia muža kamenného srdca, Nový statkár, Čierne diamanty, Levočská biela pani, Zlatý človek a i. V r. 1848 spolu s Petőfim vodca revolučnej mládeže. Narodil sa 18. februára 1825 v Komárne.