Na niekoľkotisícový rozdiel v dôchodku často stačí len párdňový rozdiel v dátume odchodu do penzie. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME |
Návrhom ministerstvo podľa Kaníka okrem iného "reaguje na poznatky", ktoré získalo za obdobie, odkedy je zákon účinný. Predovšetkým na to, že tí, ktorí do penzie odišli tesne pred 1. januárom 2004, majú aj o niekoľko tisíc korún nižší dôchodok ako tí, ktorí počkali.
Zákon podľa Kaníka dôchodcov rozdelil na dve skupiny. Jednu tvoria tí, ktorých dôchodky "môžeme považovať za dôchodky na slušnej úrovni". Popri nej podľa Kaníka existuje veľká skupina - tzv. starodôchodcovia. Tí majú "podstatne nižšie dôchodky".
Dôchodkové rozdiely ministerstvo navrhuje zmenšiť, a to tak, že kým dôchodky, ktoré "ešte nie sú na dostatočnej úrovni", by sa zvyšovali tak ako dnes, teda o súčet polovice inflácie a polovice rastu priemernej mzdy v národnom hospodárstve, dôchodky "na slušnej úrovni" len v závislosti od inflácie, teda o menej. To by podľa Kaníka viedlo k "postupnému zatváraniu nožníc".
Ivan Švejna z Nadácie F. A. Hayeka o návrhu nemá vysokú mienku. Problémom podľa neho nie je spôsob valorizácie. "Akúkoľvek čiastočnú zmenu urobia, nevyriešia základný problém - spôsob priznávania dôchodkov," povedal. Škody podľa neho už boli napáchané, keď bol priznaný vysoký dôchodok ľuďom, ktorí si ho nezaslúžili.
Za nesystémový návrh považuje aj hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth. TASR povedal, že "systémovým riešením je spraviť rovnaké pravidlá pre všetkých".
Kaník to, čo navrhuje, považuje za "systémové riešenie, ktoré nenarúša zvolený systém a reaguje na existujúci stav".
Dovčera nebolo známe, ktoré dôchodky by spadali do kategórie, na ktorú by sa vzťahovali miernejšie valorizačné kritériá. O rozmedzí mala včera rokovať koaličná rada. Podľa Kaníka do úvahy prichádzali tri možnosti, konkretizovať ich však odmietol.
Popritom ministerstvo navrhuje, aby sa pri výpočte dôchodku zohľadňovalo o desať rokov dlhšie rozhodujúce obdobie ako dnes, teda poistné už od roku 1984.
Podľa Švejnu sa negatíva reformy priebežného penzijného systému ešte naplno neprejavili. Do roku 2006 totiž najvyššie dôchodky nebudú také vysoké a najnižšie také nízke, ako by boli keby štát neobmedzoval to, čo nazýva "úplná zásluhovosť".
Úplná zásluhovosť sa má podľa dnes platného zákona uvoľniť od roku 2007. Ale aj to chce ministerstvo riešiť, keď prechodné obdobie navrhuje predĺžiť až do roku 2013.