Základné školy na tom s učebnicami dejepisu nie sú zle. Gymnáziá ich však nemajú. FOTO SME - RICHARD FILIPKO |
Nemecký film Pád tretej ríše, ktorý ukazuje posledné dni Adolfa Hitlera a zničený Berlín, vyvolal polemiky aj v samotnom Nemecku. Nehovorí o príčinách, ukazuje len následky. Podobne aj český film Krev zmizelého hovorí o utrpení Nemcov, odsúvaných z Čiech v dôsledku vojny.
Staršej generácii, ktorá má dostatočné znalosti o tom, čo bolo na začiatku a je odchovaná povinnými návštevami sovietskych vojnových filmov, tieto filmy určite neskreslia pohľad na minulosť. Ako však môžu ovplyvniť pohľad tých mladších? Venuje sa v dejepise dostatok pozornosti druhej svetovej vojne, jej príčinám a následkom?
Učitelia a študenti na gymnáziách nemajú ani 60 rokov od konca druhej svetovej vojny a 15 rokov od novembra 1989 poriadne učebnice o tejto časti svetových a slovenských dejín. V základných školách je to lepšie.
Učiteľka Valéria Bulíková z osemročného gymnázia na Grösslingovej ulici v Bratislave hovorí, že existuje skupina žiakov, ktorí sa o túto vojnu veľmi zaujímajú. "Sledujú všetky dokumenty, od ruských po americké. Niektoré filmy premietame z kaziet, ako norimberský proces."
Základné školy majú vojnu v dejepise spracovanú solídne. Učia sa z nich ôsmaci a deviataci. Učitelia majú na výber aj alternatívne učebnice. Jedna je viac "národniarska", druhá občianskejšia.
Vo Svidníku cítiť, že neďaleko je Dukliansky priesmyk. Je tam aj vojenské múzeum, deti sa o vojne dozvedajú od rodičov a starých rodičov. Eva Bandžuchová zo Základnej školy na Ulici sovietskych hrdinov vo Svidníku hovorí, že práve preberajú druhú svetovú vojnu a že žiakov zaujíma viac pozadie vojny, "život ľudí", ako dátumy a boje.
Deti by podľa Bandžuchovej rady išli aj do Poľska do koncentračného tábora, ale finančne to školy nezvládajú. "Záujem detí je veľký," hovorí.
Učiteľka Sidónia Balážová zo Základnej školy na Okružnej ulici v Banskej Bystrici, centre SNP, hovorí, že žiaci "viac vedia o svetových dejinách v druhej svetovej vojne ako o našich". Snaží sa v nich vyvolať záujem o slovenské dejiny, ale "keď robili referáty, chceli písať o Hitlerovi a Slovensko vrátane Povstania bolo úplne mimo záujmu".
Žiaci v triede spomínajú skôr filmy o bojoch v iných krajinách, často diskutovali napríklad o filme Zachráňte vojaka Ryana, nedávno o filme o Leningrade. "Skúsili sme ešte na dvoch hodinách sledovať film Obchod na korze, ktorý sa týkal odsunu slovenských Židov. Ten žiakov veľmi zaujal, hoci je čiernobiely. Dosť si z neho pamätali," hovorí Balážová.
Horšie je to na gymnáziách, ktoré nemajú učebnice dejepisu, len pomocné texty.