Netočili sa okolo očividnej zločinnosti komunistického režimu ako takého či okolo 100 miliónov obetí na životoch, ktoré si na svoj krvavý štít pripäli boľševici zo všetkých svetových strán.
Jablkom sváru sa stal predovšetkým predslov vydavateľa, profesora Stéphana Courtoisa. Verbálne uhrančivým a sčasti pomerne kontroverzným spôsobom sa slovami nemeckého publicistu Josefa Riedmillera pokúsil nastoliť "hierarchiu hrôzy, v ktorej vedľa seba stoja nacizmus a komunizmus".
Proti tomuto sa vyslovilo nemálo západoeurópskych historikov, najmä vo Francúzsku a Nemecku. Prvý diel Čiernej knihy komunizmu si zobral pod lupu zločiny komunizmu v Sovietskom zväze, Číne a Kambodži, ako aj v štátoch strednej a východnej Európy, Afrike, Latinskej Amerike a Afganistane. Stal sa globálnym bestsellerom. Dovedna sa na celom svete predalo vyše milióna výtlačkov v 26 jazykoch - vrátane prekladu do slovenčiny.
Nedávno uzrel svetlo sveta druhý diel zborníka. V nemeckom preklade ho vydalo mníchovské nakladateľstvo Piper Verlag. Obsahuje štúdie o komunistickom bašovaní nielen v Rusku, Estónsku, Bulharsku, Rumunsku, ale aj vo vybraných západoeurópskych krajinách: v Grécku a Taliansku. Profesor Stéphane
Courtois napísal vynikajúcu úvodnú štúdiu o komunistickom fenoméne ako takom a reakciách na prvý diel zborníka.
Zdôrazňuje, že "prvotnou príčinou pádu Sovietskeho zväzu boli protirečenia vnútri režimu. Keď sa vzdal troch základných princípov: politického teroru, ideologickej lži a vlády jednej strany, potom stratil legitimitu pred sebou samým." Opisuje odmietavé reakcie - najmä vo Francúzsku - ľavicových kruhov. Podľa Courtoisa je symptomatické, že kritici neuverejnili Bielu knihu komunizmu, v ktorej by obhajovali tento systém, ale Čiernu knihu kapitalizmu.
Mimoriadne zaujímavú štúdiu uverejnil v ruskom vydaní prvého dielu Čiernej knihy komunizmu bývalý člen politbyra Komunistickej strany Sovietskeho zväzu Alexander Jakovlev, ktorá tvorí v druhom diele všeobecnú kapitolu o Sovietskom zväze.
Jakovlev označuje komunizmus za "rakovinový nádor, ktorý nemilosrdne ničil jednu generáciu za druhou". Podľa Jakovleva sa zločiny páchali odnepamäti, ale "taký kriminálny režim, aký má na svedomí boľševizmus, nejestvoval nikdy v ľudských dejinách".
Niekoľkokrát opakuje, že bez glasnosti a perestrojky by nedošlo k dejinnému zvratu, k "odklonu od revolúcie k evolúcii". Záverom Jakovlev vyzdvihuje: "Reálny komunizmus nikdy nejestvoval a nikdy jestvovať nebude. Komunistická teória je utopická, je to blúznenie, krutý, neľudský podvod, hra s inštinktmi, domnienka o spoločenských anomáliách a protikladoch."
Aj druhý diel Čiernej knihy komunizmu by si zaslúžil preklad do slovenčiny.
Autor: JÁN ŠALGOVIČ(Autor je úradným prekladateľom a publicistom, žije v Mníchove)