ských poľnohospodárskych produktov, hlavne ovocia.
Taiwanská vláda zareagovala na ponuku podľa agentúr so zmiešanými pocitmi a pre začiatok hovorila o komplikáciách, s ktorými sa prevoz chránených zvierat stretne.
Oveľa komplikovanejší je však politický rozmer. Z Taiwanu počuť, že dar nemôže prijať, lebo Čína ho dáva, ako keby to bol dar jej provincii.
Po víťazstve komunistov v roku 1949 v občianskej vojne na čínskej pevnine sa uchýlila porazená vláda Čankajška so zvyškami vojsk na Taiwan. Ostrov je odvtedy fakticky nezávislý. Komunistická vláda považuje formálne ostrov za svoje územie a hrozí útokom, ak sa Taiwan pokúsi oficiálne vyhlásiť nezávislosť.
Poslanec taiwanskej vládnej Demokratickej pokrokovej strany Sü Kuo-jung vyhlásil, že pokiaľ by vláda v Tchaj-peji dar prijala, sama by tým priznala, že je len provinčným vedením. Peking obvinil z propagandistického kroku. "Naša milovaná nová generácia je omnoho dôležitejšia než tieto dve roztomilé zvieratká."
Taiwanský prezident Čen Šuej-pien, ktorý je na ceste na tichomorské Kiribati, ale oznámil, že v prijatí pánd nevidí problém a že jediné, čo bude musieť Taiwan rešpektovať, je dodržanie medzinárodných dohôd o ochrane divokých zvierat.
"Pandia diplomacia" nie je pre Čínu novinkou. Už v 70. rokoch boli chránené medvedíky súčasťou darov napríklad pre Spojené štáty, Japonsko alebo Britániu.
Čína ponuku zverejnila v deň, keď na jej území končil historicky prvú návštevu predseda taiwanskej opozičnej Národnej strany (Kuomintang) Lien Čan. (čtk)