Šéf Najvyššej egyptskej rady pre starožitnosti Zahí Havás a 2300 rokov stará múmia. FOTO - TASR/AP |
Múmia zatiaľ nezistenej totožnosti pochádza z obdobia 30. dynastie faraónov. Bola uložená v drevenom sarkofágu do piesku na dne šesťmetrovej šachty, kde odpočívala až do svojho nedávneho objavenia tímom egyptských bádateľov.
"Objavili sme možno najkrajšiu múmiu v Egypte," poznamenal generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Zahí Havás. Dodal, že odborníci pomocou skenovacej technológie CT na budúci týždeň múmiu preskúmajú, aby zistili o starovekom Egypťanovi čo najviac podrobností vrátane jeho života a smrti.
Múmia bola pokrytá od hlavy až k pätám akýmsi lepenkovým materiálom jasne žiarivých farieb. Na ňom je zobrazených mnoho scén vrátane bohyne spravodlivosti a práva Maat s roztiahnutými rukami v podobe operených krídiel.
Ďalšie obrazy predstavujú štyri deti boha so sokolou hlavou Hora, rituály a proces mumifikácie osoby. Podľa Havása mŕtvola musela vzhľadom na svoje umiestnenie a jemné zlato použité na výrobu masky patriť niekomu veľmi zámožnému. "Umelci, ktorí túto múmiu vytvorili pred viac než 2000 rokmi, ukázali, akých vynikajúcich výkonov boli starí Egypťania schopní. Použili úžasné farby a dokonale graficky zobrazili tvár," upozornil archeológ.
Múmia bola pochovaná v areáli nekropoly faraóna Tetiho, kde sa nachádza množstvo pohrebných komôr, falošných vstupných dverí, ktoré podľa starých Egypťanov mohli používať duše zomrelých na opustenie svojich hrobiek i chrámov.