Spoluzakladateľ Greenpeace a kanadský novinár Bob Hunter stojí pred loďou Phyllis Cormack, s ktorou prvykrát v roku 1971 protestoval proti nukleárnym skúškam v Tichom oceáne. FOTO - REUTERS
Ľad sa lámal, keď loď začala klesať a studené zelené more začalo bublať okolo jeho nôh. Písal sa rok 1976 a ekologický aktivista Bob Hunter pri Labradorskom pobreží protestoval proti lovu tuleňov. Bola to jedna z mnohých akcií Greenpeace.
Hunter je považovaný za otca environmentálnej organizácie, ktorá sa stala postrachom všetkých, ktorí nejakým spôsobom negatívne zasahujú do životného prostredia. V pondelok zomrel. Zdolala ho rakovina.
Hipík v pyžame
Skôr, ako sa Bob Hunter vrhol na "ekologický terorizmus" - tak Greenpeace pre jeho nasadenie nadávali ľudia nielen z atómových elektrární či veľrybárskych lodí - písal nekonvenčné stĺpčeky pre Vancouver Sun.
Ako na dlhovlasého hipíka v župane si naňho určite pamätajú v Toronte, kde mal v miestnej televízii reláciu o tom, čo priniesla denná tlač. Pracoval však najmä ako reportér so zameraním na životné prostredie.
Cit pre príbeh
Hunter sa na svoju prvú "enviro" plavbu vydal v roku 1971. Pri pobreží Aljašky protestoval proti americkým jadrovým skúškam na ostrove Amčitka. Na výprave v zakázanej testovacej zóne sa začalo rodiť hnutie radikálnych environmentalistov.
Bez Huntera by Greenpeace pravdepodobne nevzniklo. Prácou v hnutí sa mu v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch napríklad podarilo presadiť moratórium na lov veľrýb či zákaz nukleárnych testov v Tichom oceáne.
"Bol som správna osoba na správnom mieste," povedal kanadským novinám, prečo sa mu napríklad podarilo zastaviť lov na veľryby. Hunter mal najmä cit pre príbeh a nasadenie divocha, na ktoré jeho bývalí kolegovia, novinári reagovali ihneď. Zábery, ako vystrelená harpúna kúsok od Hunterovej hlavy vráža do tela veľryby, nemohli nezapôsobiť na verejnú mienku.
Inšpirácia
Environmentalisti s príchodom Greenpeace a jeho nekonvenčného šéfa objavili aktivizmus v pravom zmysle slova. Hunter je niekde v pozadí súčasných akcií ekológov, ako bivakovanie v atómovej elektrárni Temelín, vylodenie sa na nórskej veľrybárskej lodi, pripútanie sa ku koľajniciam v Nemecku či k stromom na Slovensku.
"Ontario a Kanada stratili dôležitého človeka. Niektorí ľudia hovoria o záchrane sveta, Hunter tomu zasvätil život," povedal Toronto Star premiér Ontaria Dalton McGuilty.
Bojovník za ochranu prírody s vlastnou knihou Na nebi. Napísal dovedna 13 kníh. FOTO - ČTK/AP