Lídri strán robia pre víťazstvo všetko. Blair včera jedol zmrzlinu a zahral si s chlapcami futbal. FOTO - REUTERS
Parlament v londýnskom Westminsteri v týchto dňoch osirel a zaujíma nanajvýš turistov. Centrom britského politického života sa stala ulica. Do volieb zostávajú dva dni a politici vrhli do bitky o Britániu posledné sily.
Konzervatívec Michael Howard hádzal svoje letáky do schránok na dverách domácností v pokluse. Labouristický premiér Tony Blair si s chlapcami na futbalovom ihrisku kopol do lopty a nakupoval zmrzlinu v karavane. Žltočierny autobus s liberálnym demokratom Charlesom Kennedym putuje z jedného mítingu na druhý.
Labouristi v prieskumoch stále vedú, ale ich víťazstvo nemusí byť také suverénne ako v posledných dvoch voľbách. Vládna strana sa výsledku skôr obáva, ako sa naň teší.
Pozornosť straníckych lídrov sa sústreďuje na približne sto volebných obvodov, kde ešte nie je rozhodnuté. Tie určia celkového víťaza.
"Teraz záleží len na malých veciach, tie ovplyvnia veľkú politiku," hovorí konzervatívny poslanec Peter Bottomley. Patrí k tým, čo majú miesto isté. V jeho obvode Worthing West na pobreží žije najviac dôchodcov v pomere k ostatným voličom.
Labouristi sa obávajú, že práve "malé" problémy môžu zvrátiť výsledok v ich neprospech. Nemocnica so zastaraným vybavením, kde ľudia dlho čakajú na vyšetrenie, zlé cesty a slabá miestna doprava, nekvalitná výučba na škole, nedostupné bývanie pre mladých ľudí. To všetko ovplyvňuje voličov väčšmi ako vojna v Iraku či problémy s imigrantmi.
Okrem týchto malých vojen prebieha súboj Blair, Howard a Kennedy aj na celoštátnej úrovni. Utorková smrť britského vojaka v Iraku bola politicky bolestivá pre Blaira, najmä potom, ako mladá vdova s tromi deťmi povedala, že za smrť jej manžela nesie zodpovednosť premiér.
Konzervatívec Michael Howard sa v posledných dňoch snaží voličom predstavovať ako budúci premiér. Zverejnil už časový plán, dokedy splní osem volebných sľubov, napríklad o čistejších nemocniciach či policajtoch, ktorých má byť na uliciach viac vidieť.
Blair, naopak, labouristických voličov straší tým, že ak zostanú doma, prípadne dajú protestný hlas liberálnym demokratom, pustia zadnými dverami do Downing street konzervatívcov. "Sú tri spôsoby, ako ich tam dostať. Voliť ich, nevoliť vôbec, alebo voliť liberálnych demokratov," opakuje na mítingoch.
Charles Kennedy vyzval svojich voličov, aby v žiadnom prípade nevolili labouristov v obvodoch, kde súperia s konzervatívcami. "Je čas voliť liberálnych demokratov," rozbil Kennedy dlhoročný tichý pakt týchto strán proti konzervatívcom.
Autor: MAREK CHORVATOVIČ, Dolgellau, Wales