Václav Klaus sa s europoslancami sporí o euroústavu. FOTO - ČTK |
Český prezident Václav Klaus sa stále viac zaplieta do sporu s Európskym parlamentom.
Spor sa začal Klausovou kampaňou proti európskej ústave, ktorú prezident odmieta, lebo podľa neho z únie vytvára "superštát". Na Klausove argumenty zareagovali dvaja známi propagátori ústavy, podpredseda europarlamentu Alejo Vidal-Quadras a predseda ústavného výboru parlamentu Jo Leinen. Prezidentove argumenty označili za nezmyselné či zavádzajúce, podľa inej interpretácie za lož.
Klausa to rozhorčilo. Výroky poslancov interpretoval ako urážku hlavy suverénnej Českej republiky a žiadal ospravedlnenie priamo od predsedu Európskeho parlamentu Josepa Borrella.
Namiesto ospravedlnenia však dostal list, v ktorom sa Borrell oboch poslancov zastal. Podľa neho Klaus sám predkladá svoje osobné názory proti ústave "so značnou silou a presvedčením. A s rovnakou silou a presvedčením s nimi môžu iní politici nesúhlasiť," tvrdí Borell. Klaus odmietol uznať list za odpoveď a trvá na ospravedlnení.
Minulý týždeň pobúrili Klausa poslanci Európskeho parlamentu znovu. Schválili rezolúciu, v ktorej okrem iného od Česka požadujú zrušenie ošipárne na mieste koncentračného tábora pre Rómov, ktorý počas druhej svetovej vojny stál v Letoch na juhu Čiech a bol pre väčšinu jeho obyvateľov prestupnou stanicou do vyhladzovacích táborov. Na následky podvýživy, chorôb a krutého zaobchádzania však aj v samotných Letoch zomrelo viac ako tristo Rómov, polovica z toho detí.
V tábore ich strážili českí žandári v službách protektorátnej vlády. Práve pre českú účasť na zločinoch bola existencia tábora v čase socializmu tabu a na jeho mieste v roku 1973 dokonca postavili veľkokapacitnú ošipáreň. V roku 1995 neďaleko nej prezident Václav Havel odhalil pomník obetiam tábora a o tri roky neskôr miesto vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.
Už roky českí politici pri rôznych príležitostiach označujú súčasnú situáciu za hanbu a hovoria, že by s tým bolo treba niečo urobiť. V praxi sa však nič nedeje. Odkúpenie a zbúranie ošipárne, alebo jej presun inam by podľa odhadov stálo asi 80 miliónov českých korún a tie sa v rozpočte nikdy nenašli.
Premiér Jiří Paroubek v piatok vyhlásil, že by sa malo výzve Európskeho parlamentu "z ľudského hľadiska" vyhovieť. Klaus naopak z veci opäť urobil prestížny spor. "Sú veci, ktoré sú domáce a majú sa riešiť tu," tvrdil s tým, že väčšina europoslancov o Letoch nič nevie.