Ukrajinský prezident Viktor Juščenko načúva premiérke Julii Tymošenkovej. Obidvaja boli najvýranejšie postavy oranžovej revolúcie. FOTO - REUTERS
Oranžová revolúcia na Ukrajine sa skončila pred 100 dňami. Presne toľko je už v úrade ukrajinský prezident Viktor Juščenko.
Napriek tomu, že je to prikrátke obdobie na zázraky, klíma v krajine sa už definitívne zmenila. Kyjev sa po dramatických prezidentských voľbách upokojil, na bulvár Chreščatyk sa cez pracovné dni vrátila rušná premávka a nový prezident našiel spoločnú reč so západnými lídrami.
Spory
Do premiérskeho kresla Juščenko posadil "železnú" Juliu Tymošenkovú, údajne najbohatšiu Ukrajinku. Charizmatická politička dostala do rúk reálnu moc, s ktorou má zabezpečiť plynulý chod reforiem. Zatiaľ však z domácej kuchyne vychádzajú skôr spory o kompetencie.
Vzhľadom na pestré zloženie koalície, prezident je z bloku Naša Ukrajina, Tymošenková má vlastnú stranu a časť ministrov je zo socialistického tábora, vzájomné konflikty neprekvapujú. Každý navyše hľadí smerom k budúcoročným parlamentným voľbám. Z nich vzíde nová vládna garnitúra, ktorá bude mať oveľa viac právomocí na úkor prezidenta.
Najviditeľnejší je spor medzi Tymošenkovou a šéfom bezpečnostnej rady a majiteľom Piateho kanála Petrom Porošenkom z bloku Naša Ukrajina, ktorému Tymošenková prebrala vysnívaný post.
Oligarchovia
Frontálny útok na bohatých oligarchov a zlodejský režim, ako sľuboval Juščenko na začiatku predvolebnej kampane, sa zatiaľ nekoná. Bývalý prezident Leonid Kučma nemusí hľadať miesto pre politický azyl.
"S niektorými oligarchami vláda spolupracuje. Už im je jasné, že časť svojich obrovských ziskov budú musieť normálne zdaniť," hovorí Vasil Grivna, bývalý slovenský veľvyslanec na Ukrajine, ktorý prežíval oranžovú revolúciu v Kyjeve.
Prípad zadržaného predsedu regionálnej rady v Donecku Borysa Kolesnykova, obvineného z vydierania, môže nasvedčovať, že miestny oligarchický klan je prvý na rane. Podľa Rádia Slobodná Európa to potvrdzuje aj súdne rozhodnutie o nelegálnej privatizácii Kryvorožstalu z minulého roku. Ten kúpil za nízku cenu Kučmov zať Viktor Pinčuk a Rynat Achetov, hlava doneckého klanu.
Gongadze
Krátko po nástupe Viktora Juščenka dolapili údajných vrahov novinára Georgea Gongadzeho, ktorého zmiznutie mal vraj na svedomí Kučma. Či sa však podarí nájsť objednávateľa politickej vraždy, je otázne. Skomplikovať to môže aj údajná samovražda bývalého ministra vnútra Jurija Kravčenka, ktorý bol jedným z kľúčových svedkov v prípade Gongadzeho.
Západ a Rusko
Kým na domácej scéne sa politická špička ešte len orientuje, diplomacia má jasnú predstavu o budúcnosti v Európskej únii a na nevôľu Moskvy aj v NATO. "Paradoxne im vychádza dokonca aj politika voči Rusku, s ktorým má naďalej dobré vzťahy. Úspešne dopadla napríklad návšteva Putina v Kyjeve," tvrdí Grivna.
Demokrat Juščenko si zatiaľ nepokazil ani imidž sociálneho politika. Zvýšil príjmy na úkor inflácie. A čo je hlavné, charizmatickému Juščenkovi stále fandí okolo 60 percent obyvateľov.