
Fotografie izraelského ministerstva obrany ukazujú zbrane a munícu, ktorú viezla loď Karine – A. FOTO - REUTERS
Na tlačovej konferencii, ktorú s kapitánom lode Umarom Akkáwím zorgnizovali izraelské úrady, preniklo, že kapitán dostal inštrukcie od vysokého predstaviteľa palestínskej autonómie. Palestínčania už predtým priznali, že Akkáwí je vysokým predstaviteľom ministerstva dopravy a členom skupiny Fatah.
Kapitán cestu lode opísal: 50 ton zbraní naložil na iránskom pobreží Perzského zálivu a chcel ich dopraviť do Alexandrie v Egypte. Odtiaľ mal byť malými plavidlami a neskôr lietadlami po častiach prevezený a zhadzovaný nad pásmom Gazy.
Zbrane v Palestíne sú ilegálne
Napriek článkom, ktoré spájajú loď s oficiálnymi predstaviteľmi, Arafat a jeho vláda odmietajú, že by s týmto prípadom mali čokoľvek spoločné a nariadili vyšetrovanie. „Zamyslite sa, akoby mohli tieto zbrane doraziť na pobrežie Gazy, keď tam ani ryba bez izraelského povolenia nedopláva,“ povedal predseda palestínskeho parlamentu Abú Rudajná v rozhovore pre denník Libération.
Palestínska autonómia ešte nie je štát a nemá právo na vlastné ozbrojené sily. Všetky zbrane v palestínskej autonómii sú okrem obmedzeného arzenálu polície vlastne nelegálne, a tak sa tam aj dostali. Nebolo to po prvý raz, čo Izrael počas intifády zhabal pašovaný náklad zbraní.
Dvojaká hra
Palestínska vláda sa v poslednom období snaží demonštrovať, že má v úmysle definitívne skončiť so všetkými známkami ozbrojeného odporu. Zhabanie nákladu hovorí, že vôľa pokračovať v intifáde ešte je, a navyše s novou stratégiou. Len sotva by sa mohol kontrakt na nákup zbraní realizovať bez vedomia vysokých predstaviteľov palestínskej samosprávy, hoci nešiel priamo cez jej oficiálne linky. Ani nemohol.
Na začiatku intifády aj oficiálne Palestínčania tvrdili, že majú právo na ozbrojený odpor - dávajú mu ho aj medzinárodné zmluvy. Ide o prípad enormného útlaku a okupácie. Toto právo im samozrejme okrem arabských žiaden štát nepriznal a po decembrovej sérii teroristických útokov si svet palestínsku intifádu celkom stotožnil s terorizmom. Objavenie vojenského kontrabandu je ďalšou prehrou Palestínčanov na mediálnom poli. Práve tu mohli nad Izraelom chvíľu vyhrávať.
Nová stratégia
Na lodi Karine – A boli v Iráne vyrobené zbrane – kaťuše s 20-kilometrovým dostrelom, protitankové rakety, samopaly, mínomety, granáty a munícia. Sú to zbrane o kategóriu vyššie ako ručné zbrane a granáty doteraz bežne používané počas intifády. Je nepravdepodobné, že by sa pašerákom podarilo prekabátiť izraelské bezpečnostné opatrenia a napokon náklad dopraviť na palestínske územie. Ak by sa to ale podarilo, znamenalo by to zmenu v taktike.
Určite už niekomu napadlo, že doterajšie metódy protiizraelského boja nie sú účinné. Palestínčania potrebujú ťažké zbrane, ktorými by mohli odpovedať izraelským tankom, alebo raketovým útokom vrtuľníkov. Raketa vystrelená na izraelské mestá by bola vážnou odpoveďou.
Doteraz mala palestínska odpoveď často podobu samovražedného atentátu. Použitie arzenálu z lode Karine – A by nebolo o nič menej pustošivé. Tieto podozrenia sa vynárajú v čase, keď USA už uznali, že palestínska autonómia urobila účinné kroky v boji proti terorizmu.
Zbrane sú vzhľadom na obe teórie o ich pôvode (Irak alebo Irán) ďalším argumentom, prečo nepripustiť vytvorenie palestínskeho štátu. Škandál naznačuje, že Palestínčania sa zaujímajú o spoluprácu s Iránom, Irakom a ďalšími fundamentalistickými štátmi. V situácii po teroristických útokoch to musí Izrael i Západ vnímať s obavami.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ