
FOTO – TASR/AP
opatrenia od jeho nástupu k moci v roku 1959 ničím nezvyčajným, píše agentúra AP.
Pod heslom „vernosť, bdelosť, oddanosť“ musí Castrova bezpečnostná jednotka ochraňovať štátnika, ktorý bol často cieľom atentátov či už zo strany CIA, alebo protikomunistických kubánskych emigrantov. Ich prácu pritom sťažuje nepredvídateľnosť Castrovho správania - nie je výnimkou, že prezident pracuje celú noc a často mení plány na poslednú chvíľu. Pri návšteve ruín Svetového obchodného strediska po 11. septembri sprevádzali amerického prezidenta Georgea Busha vojenské stíhačky, vedľa neho išiel v obrnenom vozidle jeho vojenský lekár. Bushove cestovné plány sa oznamujú tesne pred odchodom len s minimálnymi podrobnosťami. Takéto opatrenia sú na Kube už dlho samozrejmosťou.
Program zahraničných ciest Fidela Castra nebýva známy až do dňa odchodu, niekedy sa o ňom informuje až po prezidentovom návrate. Novinári prechádzajú cez prísne kontroly.
Prísne bezpečnostné opatrenia a neochvejná lojalita jeho strážcov umožnili Castrovi údajne prežiť viac než 600 pokusov o atentát. O bezpečnostných opatreniach jeho tímu existuje len málo informácií. Napríklad je známe, že úlohou jedného z členov ochranky je priniesť prezidentovi pohár vody k rečníckemu pultu kdekoľvek na svete. Castrov kuchár zase ochutnáva každé jedlo pripravené mimo jeho rezidencie, napríklad v domoch veľvyslancov. Činnosťou Castrovej ochranky sa výnimočne zaoberal i článok uverejnený v oficiálnom denníku Juventud Rebelde pri príležitosti 40. výročia bezpečnostného tímu. Z rozhovorov s päticou Castrových strážcov sa však verejnosť o činnosti ochranky priveľa nedozvedela. Nebol zverejnený počet členov, spôsob výcviku, ba ani to, či niektorý z nich v službe nezahynul. Jasná bola úplná lojalita prezidentových strážcov a ich náklonnosť ku kubánskemu diktátorovi. Členovia ochranky považujú službu svojmu vodcovi za privilégium a inak žijú skromným životom ako väčšina Kubáncov.
Ani Castrov tím ale nie je bezchybný. Jeden z jeho členov Lázaro Betancourt Morín v apríli požiadal o politický azyl na americkej ambasáde. Neskôr novinárom oznámil, že už neverí kubánskej vláde. Podľa neho sprevádza kubánskeho prezidenta na cestách do cudziny asi 200 osobných strážcov, ktorí majú za úlohu zabiť každého, kto by sa pokúsil o atentát na Castra. (čtk)