
Arcibiskup z Canterbury George Carey sa rozhodol odísť z funkcie predčasne. FOTO - ČTK/AP
Pomaly 67-ročný Carey, ktorý je v poradí 103. canterburským arcibiskupom, má povesť umierneného cirkevného vodcu. Do úradu ho v roku 1991 vymenovala britská kráľovna Alžbeta II., ktorá stojí na čele cirkvi. Podľa pravidiel by Carey mohol zostať na svojom mieste ešte tri roky. Teraz však vo svojom komuniké uviedol, že 31. októbra odíde do dôchodku. „Koncom októbra bude mať za sebou jedenásť a pol roka na náročnom, ale vďačnom mieste,“ vyhlásil hovorca. Carey úrad canterburského arcibiskupa opustí až po júnových oslavách zlatého jubilea - päťdesiatich rokov panovania Alžbety II. Londýnske noviny za najnádejnejších kandidátov na jeho miesto označili biskupa z Rochesteru Michaela Nazira-Aliho, ktorý sa narodil v Pakistane, a je považovaný za konzervatívca. Ďalším adeptom je waleský arcibiskup Rowan Williams, pokladaný v anglikánskej cirkvi za liberála. Na čele anglikánskej cirkvi, ktorá má stúpencov po celom svete, stojí George Carey od januára 1991. Vtedy ako biskup z Bathu a Wellsu, dvoch miest v juhozápadnom Anglicku, nahradil svojho predchodcu Roberta Runcieho. Najvyšší hodnostár anglikánov vo funkcii spravidla zostáva do svojich 70 rokov, potom odchádza na odpočinok. Preto je odchod arcibiskupa predčasný - 66. narodeniny oslávil len vlani v novembri. Anglikánska cirkev vznikla v roku 1533 po tom, ako kráľ Juraj VIII. prerušil styky anglických katolíkov s pápežom. Odvtedy je canterburský arcibiskup po britskom panovníkovi najvyšším predstaviteľom anglikánov.
Presadil mnoho zásadných zmien. Najväčšie bolo povolenie z novembra 1992, v ktorom ženám umožnil vykonávať kňažské povolanie. Koncom roku 1996 vykonal canterburský arcibiskup a primas celého Anglicka a Londýna (ako znie celý titul) oficiálnu návštevu Vatikánu, kde sa stretol s pápežom Jánom Pavlom II. Medzi obidvoma cirkvami stále pretrvávajú značné rozpory. Zo strany anglikánov je to neochota rešpektovať pápežský primát, pre katolíkov je zase ťažko prijateľné práve vysväcovanie žien za kňazov.
Šéf anglikánov od svojho nástupu do funkcie často varoval pred stratou morálky a vlani vyjadril značnú ľútosť nad tým, že v Británii prevláda nevyslovený, tichý ateizmus. (čtk)