í veľkí hráči sú z Talianska, Česka a Nemecka. Domácim pestovateľom úspešne konkurujú cenou, kvalitou aj výberom.
Najväčší zahraničný dovozca rezaných kvetov je holandská firma Curel, ktorá pôsobí na slovenskom trhu od roku 1991. Podľa jej informácií je dopyt po rezaných kvetoch oproti minulému roku vyšší a mení sa podľa sezóny. Slovensko vraj zostáva krajinou, kde sa kvety predávajú hlavne pred sviatkami ako Valentín či Deň matiek. Možno však pozorovať zvýšený záujem o kvety aj vo všedné dni.
Cestu na náš trh si zahraničné firmy otvorili ešte pred vstupom Slovenska do Európskej únie, ale samotné rozšírenie únie ich pôsobenie u nás ešte viac zjednodušilo a najmä zlacnilo - odbúraním colných bariér. Európsky trh je pritom pre pestovateľov najobsadenejší na svete. Vlani si Európania kúpili kvety za 13,5 miliardy eur, čo bola polovica svetovej produkcie.
Slovenskí producenti sa zhodli na tom, že hlavným problémom pestovania u nás sú nevhodné klimatické podmienky. Počas zimy investujú množstvo peňazí do údržby a vyhrievania skleníkov a investícia sa nie vždy vráti.
Najvýznamnejšími slovenskými pestovateľmi sú firmy Kvetozel a Slovkvet. Ich hlavným zameraním je pestovanie gerber. Obe firmy však používajú sadeničky holandského pôvodu, ktoré dorastajú na Slovensku. Zhodujú sa, že kúpiť čisto slovenský kvet je takmer nemožné.
Najväčší pestovateľ Kvetozel okrem klasických gerber pestuje aj minigerbery. Vedúci výroby Latika hovorí, že konkurencia je taká istá ako pred vstupom do únie, ale výhody pociťuje firma pri vývoze do zahraničia, keďže sa znížili colné poplatky. Ako príklad uviedol Maďarsko, kde boli poplatky 30- až 40-percentné a klesli na nulu. Firma ročne vyprodukuje a dodá do veľkoobchodov okolo troch miliónov kvetín, ktoré sa dopestujú priamo na Slovensku.
Majiteľ konkurenčného Slovkvetu Branislav Oremus hovorí, že "kvetinári a veľkoobchodníci by mali viac podporovať domácu produkciu a prispieť k jej zvýšeniu."
Autor: TAMARA LEONTIEVOVÁANDREA SZÖCSOVÁ