Na oslavách 1. mája sa v Prahe zúčastnilo asi desaťtisíc prívržencov krajnej ľavice. Policajti odvádzajú protikomunistického demonštranta. FOTO - ČTK |
Osud novej českej vlády je stále veľmi neistý. Nový premiér Jiří Paroubek sa síce na verejnosti vytrvalo tvári, že vládu pri plánovanom hlasovaní o dôvere 13. mája podporia všetci poslanci jeho vlastnej sociálnej demokracie. Po opakovaných neúspešných rokovaniach s vnútrostraníckymi vzbúrencami však pre istotu hľadá podporu aj u opozičných komunistov.
V piatok už sa zdalo, že dôjde k dohode a rebelujúci poslanci vládu podporia. Ich hlavnou požiadavkou bolo, aby mala ľavica väčší vplyv na zahraničnú politiku. Konkrétne, aby sa prvým námestníkom ministra zahraničia, delegovaného ľudovcami, stal sociálny demokrat. Líder nespokojencov, exminister zahraničia Jan Kavan požadoval, aby sa prvým námestníkom stal jeho niekdajší dôverník Hynek Kmoníček, zastávajúci v súčasnosti post českého veľvyslanca pri OSN.
Minister Cyril Svoboda však Kmoníčka rázne odmietol. Nakoniec sa vraj obe strany dohodli na veľvyslancovi v Moskve, Jaroslavovi Baštovi, ktorý je prijateľný pre Kavana rovnako pre Svobodu a premiéra Paroubka.
Ihneď po nájdení kompromisného kandidáta však Kavan prišiel s novými požiadavkami. Teraz už požaduje písomnú dohodu garantujúcu jeho vplyv na zahraničí.
Okrem Kavana nechcú vládu podporiť ďalší najmenej štyria sociálnodemokratickí poslanci. Ich vydieranie do hry vrátilo komunistov. Komunisti sa podľa zvyku odmietajú jasne vyjadriť a nevylučujú podporu vlády, ak tá prijme niekoľko im milých zákonov. Napríklad zákon o daňových priznaniach, ktorý bude plošný a so spiatočnou platnosťou.
Ako najväčší klad a zároveň aj zápor nového premiéra Paroubka jeho spolupracovníci označujú schopnosť dokázať sa dohodnúť s kýmkoľvek.
Toho sa však práve teraz mnohí obávajú. Paroubek už predminulý týždeň v rozhovore pre denník MF Dnes vyhlásil, že by sociálni demokrati v dohľadnom čase, za päť alebo deväť rokov mohli vládnuť spoločne s komunistami. "Za rok ešte ťažko. Okrem podpory menšinovej vlády," dodal. "Myslím, že sa z nich robí úplne zbytočný strašiak. V Kremli nesedí Stalin, neexistuje Sovietsky zväz, je úplne iná medzinárodná situácia," tvrdil Paroubek, ktorý za väčšie nebezpečenstvo ako komunistov vyhlásil pravicových občianskych demokratov.
FOTO |