Britský premiér Tony Blair si v sobotu oddýchol a včera už križoval celý ostrov rovnako ako šéf konzervatívcov Michael Howard a liberál Charles Kennedy. Musia zapôsobiť na nerozhodnutých voličov a motivovať verných, aby skutočne išli za tri dni, vo štvrtok voliť.
Blair zbieral sily po týždni, ktorý sa mu sotva pozdával. Prieskumy verejnej mienky však ukázali, že útok opozície na premiérovu dôveryhodnosť nezabral a labouristi si udržujú pohodlný náskok pred konzervatívcami a silnejúcimi liberálnymi demokratmi.
Howard sa preto dôvodom, či Blair zaviedol Britániu do vojny v Iraku legálne, už toľko nevenuje. Predstavuje sa ako silný líder schopný viesť krajinu aj napriek tomu, že "nemá takú charizmu", ako povedal na jednom z mítingov. Konzervatívci nevládnu od roku 1997, čo je pre nich veľmi frustrujúce.
Irak sa opäť vrátil do hry, keď včerajší denník The Sunday Times zverejnil ďalší dokument, podľa ktorého Blair už osem mesiacov pred vojnou pripravoval dôvody, pre ktoré pôjde do Iraku spolu s Bushom. Howard aj Kennedy ho za to vzápätí kritizovali.
"Musíte zvažovať všetky možnosti a zvažovať, čo spraviť, ak to nepôjde mierovou cestou. Dôležité je, že sme potom išli do OSN a dali sme Husajnovi poslednú šancu," povedal Blair v BBC o jeho schôdzke s najbližšími ministrami.
Rozhodujúca časť voličov nebude voliť na základe toho, či súhlasia s rozhodnutím ísť do vojny. "Až 46 percent ľudí si robí úsudok na základe ich konkrétnych problémov," hovorí sir Robert Worcester, legenda britských prieskumov, a pokračuje v rebríčku voličských priorít. Pri 31 percentách rozhoduje imidž straníckeho lídra a u 23 imidž strany.
Autor: MAREK CHORVATOVIČ, Londýn, Dolgellan