Taiwanský opozičný líder Lien Čan (v strede) si prebral na pôde univerzity v Pekingu portrét vlastnej mamy, ktorá tam vyštudovala. Najvyšší predstaviteľ Kuomintangu sa vrátil do číny po vyše 50 rokoch. FOTO - REUTERS |
V Pekingu si prvýkrát od občianskej vojny včera podávali ruky úhlavní nepriatelia. Po vyše polstoročnej odmlke sa stretli lídri čínskych komunistov s lídrami Nacionalistickej strany (Kuomintang). Nacionalisti prehrali vo vojne s komunistami a utiekli na ostrov Taiwan. Líder Kuomintangu prišiel na čínsku pôdu vôbec prvý raz od roku 1949.
Čínska štátna televízia vysielala usmievajúceho sa čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa, ako si potriasa rukou s lídrom nacionalistov Lienom Čanom. "Dnešné stretnutie je historické," rozprával Chu.
Napriek tomu, že nacionalisti sú v opozícii a o politike Taiwanu momentálne nerozhodujú, Peking ich návštevu považuje za mimoriadne dôležitú udalosť. Kým vČíne sa taiwanskej delegácii dostalo mimoriadne vrúcneho prijatia, jej návšteva vyvolala v Tchaj-peji zmiešané reakcie, napísala BBC.
Podľa čínskeho prezidenta sa napriek rozdielom dokážu zhodnúť na "jasnej budúcnosti". Tú si Peking predstavuje ako návrat ostrova pod jeho krídla.
Líder Kuomintangu Lien aj čínsky prezident Chu sa dohodli, že sa "spoločne pokúsia skoncovať s nepriateľstvom a vyhnúť sa tak ozbrojenému konfliktu".
Podľa hovorcu Kuomintangu sa okrem iného rozprávalo aj o začatí diskusie o spoločnom trhu či zavedení priamych dopravných liniek. Mohlo by to napríklad znamenať oslobodenie taiwanského exportu od dovozných ciel.
Koumintang bol roky jednoznačne proti čínskym komunistom. V roku 2000 však stratil vládnu moc a jeho lídri začali s pevninskou Čínou koketovať a rozvíjať podnikateľské vzťahy. Nekompromisná politika zatýkania komunistických sympatizantov sa premenila na pragmatické vzťahy s ideologickým nepriateľom.
Ak sa podarí Kuomintangu vybaviť importovanie taiwanského ovocia do Číny, môže získať nových voličov na agrárnejšom juhu ostrova, napísal Reuters o pozadí návštevy lídra Kuomintangu.
Vládnuci demokrati obhajujú víziu nezávislého Taiwanu. "Je nám ľúto, že Lien išiel do nepriateľskej krajiny a nevyjadril vôľu väčšiny Taiwančanov, ktorí chcú suverénnu, nezávislú krajinu," povedal demokrat Čen Čin-jun.
(rek)