Bol zrodený pre hokej. Dnes 24-ročný Danny Heatley získal mnoho trofejí, okrem iného je dvojnásobným majstrom sveta a víťazom Svetového pohára. Jeho svedomie však navždy bude ťažiť smrť priateľa Dana Snydera, ktorú zavinil. Frajerská jazda jeho červeného Ferrari sa v septembri 2003 skončila nehodou. Športový kabriolet v rýchlosti 130 km/h narazil do železného plotu a stĺpu verejného osvetlenia. Obaja hokejisti z neho pri náraze vypadli. Zatiaľ čo Heatley si vážne poranil koleno a utrpel fraktúru čeľuste, Snyder sa už z kómy neprebral. Vážnym zraneniam hlavy v nemocnici podľahol. Danny si pretrpel dlhý súdny proces. Po vyše roku mu sudcovia priznali vinu. Hokejistu však za mreže neposlali a uložili mu trojročný podmienečný trest a niekoľko stoviek hodín verejných prác. Heatley bude mladým prednášať o bezpečnosti na cestách. Téme, ktorá zmenila jeho život.
Usmievavý Kanaďan sa narodil v nemeckom Freiburgu do rodiny profesionálneho hokejistu. Jeho otec, Murray, patril vo Freiburgu medzi hviezdy (v sezóne 80/81 dosiahol v 43 zápasoch 133 bodov). Späť do Kanady sa rodina odsťahovala, keď mal malý Dany tri roky. Hra s pukom si ho rýchlo získala. Mimoriadne nadaný hokejista získal veľa ocenení a do osudnej havárie zbieral jeden úspech za druhým. Hneď v prvom roku v prestížnej NHL sa stal najlepším nováčikom ligy. O rok už strieľal góly na Zápase hviezd. Pri exhibícii, v ktorej sa prezentujú iba tí najlepší, dal štyri góly. To sa doteraz podarilo iba takým veličinám ako Gretzky či Lemieux. Heatley to dosiahol ako najmladší z nich. Mal 22 rokov a 12 dní. Radosť si spravil i na hokejových MS vo Fínsku, kde získal titul. "Je to veľká osobnosť. Dostal výnimočný dar - nadanie na hokej," povedal o svojom zverencovi tréner Atlanty Bob Hartley.
Po septembrovej tragédii v roku 2003 mu na ceste späť do života opäť pomohol hokej. Záver sezóny ho zastihol vo veľkej forme. Šikovný útočník sa dostal i do nominácie na majstrovstvá sveta do Čiech. Na prestížnom turnaji sa stal najväčšou hviezdou. S 11 bodmi bol najproduktívnejším hráčom turnaja, vyhlásili ho za najlepšieho útočníka šampionátu i najlepšieho hráča podujatia a dostal sa do All Star tímu MS. Tento rok siaha javorový list na víťazný hetrik. A Danny pritom nemôže chýbať.
Jaromír Jágr
Zamknuté štadióny v NHL poslali najlepšie plateného hráča sveta hľadať nové hokejové výzvy. Sezónu začal v Kladne, kde vyrastal. V českej extralige prilákal na štadióny rekordné divácke návštevy. Ale z Ruska prišla ponuka, ktorá sa neodmieta. Konkurenti 33-ročnému krídelníkovi predpovedali, že na Sibíri vydrží týždeň, najviac dva. Populárny Džegr však zažiaril. V náročných podmienkach dokázal bodovať takmer v každom zápase a výrazne zdvihol morálku mužstva. Úsmevom a skromnosťou si získal srdcia fanúšikov, ba dokonca i novinárov. Ruskí žurnalisti ho dávali za príklad domácim namrzeným hviezdam. Omsk síce titul neobhájil, ale vyhral prestížny turnaj Európskych majstrov v Petrohrade. Jágr dal vo finále proti fínskemu Oulu víťazný gól.
Daniel Alfredsson
Vysoký Švéd so zlatistou hrivou načal pred šampionátom už druhú stovku zápasov v reprezentácii troch koruniek. Na sklonku roku Alfredsson pevne veril, že NHL sa začne a stále sa pripravoval v Ottawe, kým jeho krajania už od októbra zarezávali v domácej Elitserien. Až po tom, čo komisár NHL Gary Bettman sezónu v zámorí definitívne zrušil, rozhodol sa Alfredson pre návrat domov. Za Frölundu odohral síce len 15 zápasov plus súboje play off. Na konci vyraďovacej časti sa však po prvýkrát tešil z domáceho titulu.
Alexej Kovaľov
Zašlú slávu ruskej zbornej by chcel po rokoch opäť oprášiť Alexej Kovaľov. Fanúšikom to prisľúbil v tlači. V súčasnej konkurencii úloha viac ako ťažká. Sezóna sa novému kapitánovi ruskej reprezentácie nevydarila. V Kazani, ktorá mala najvyššie ambície, nedokázal naplniť rolu strelca. Kovaľov a spol. vypadli hneď v prvom kole play off. Alexej, ktorý v NHL hrá za farby slávnych Montreal Canadiens, skóroval v 35 zápasoch len 10-krát. V play off nedal ani jeden. (sb)