LONDÝN - Britský premiér Tony Blair včera ustúpil tlaku opozície a médií a týždeň pred parlamentnými voľbami uverejnil správu najvyššieho štátneho zástupcu lorda Goldsmitha k otázke legality vojny proti Iraku. Téma vojny sa cez víkend dostala medzi hlavné body kampane a môže rozhodnúť o výsledku volieb.
Premiér do včera publikovanie dôvernej správy z roku 2003 odmietal.
Goldsmith, ktorý je právnym poradcom kabinetu, v nej vyslovil pochybnosti o oprávnenosti vojenskej akcie. Blairovi napísal, že bude najistejšie zaistiť prijatie ďalšej rezolúcie Rady bezpečnosti OSN, ktorá bude oprávňovať na použitie sily. Rada však takúto rezolúciu neprijala.
Premiér dostal dokument 7. marca 2003, necelé dva týždne pred začiatkom konfliktu. Najvyšší štátny zástupca však 17. marca vydal druhé stanovisko, v ktorom už tvrdil, že o legalite vojny nie sú žiadne pochybnosti i bez ďalšej rezolúcie. Vláda vtedy zverejnila iba druhé stanovisko.
Podľa šéfa opozičných konzervatívcov Michaela Howarda teraz ide o to, kto alebo čo Goldsmitha prinútilo k tomu, aby v období medzi 7. a 17. marcom zmenil stanovisko a či sa tak nestalo pre Blairov nátlak.
Bývalý šéf americkej CIA George Tenet včera vyhlásil, že ľutuje to, keď v roku 2002 prezidentovi Georgeovi Bushovi povedal, že má jasné dôkazy, že Irak vlastní zbrane hromadného ničenia. "Boli to tie najhlúpejšie slová, ktoré som kedy povedal," povedal Tenet. Údajná existencia týchto zbraní bola jedným z hlavných argumentov zásahu proti režimu Saddáma Husajna. (čtk)