Putin s rabínom Šmuelom Rabinovičom. K Múru nárekov však ruský prezident neprišiel. FOTO- REUTERS |
A nejde len o to, že sa v stredu v noci neplánovane vybral na prechádzku po nie práve najbezpečnejších jeruzalemských uličkách.
Dohoda vraj znela: žiadne neočakávané iniciatívy. Ruský prezident však nevydržal. Ešte v Káhire počas stretnutia s prezidentom Husním Mubarakom vytiahol návrh na usporiadanie medzinárodnej konferencie o Blízkom východe v Moskve. Mala by sa konať v jeseni - teda po tom, čo by už v Gaze nemali byť žiadni židovskí osadníci.
Jeruzalem aj Washington reagovali na Putinovu "spontánnu" iniciatívu veľmi rezervovane a označili ju za predčasnú. Palestínčania reagovali opačne.
To, čo Rusi považujú za spôsob, ako sa vrátiť na Blízky východ ako významný hráč, spôsobuje v Izraeli značnú nevôľu. Jeruzalem stále opakuje, že konanie medzinárodnej konferencie je súčasťou druhej fázy takzvanej cestovnej mapy, ktorej garantom je aj Rusko. Podľa židovského štátu však ešte nebola splnená jedna z podmienok prvej fázy - teda odzbrojenie palestínskych teroristov, a tak je konferencia predčasná.
Izrael tiež robí všetko preto, aby jediným relevantným vyjednávačom o mieri v oblasti boli Spojené štáty. Ruský prezident včera aspoň oficiálne o konferencii nehovoril.
Putin na stretnutí s izraelskými lídrami - prezidentom Moše Kacavom a premiérom Arielom Šaronom - obhajoval ruské obchody so Sýriou. Zopakoval, že rakety zem - vzduch Igla nepredstavujú nebezpečenstvo pre židovský štát, aj to, že nepredpokladá, že sa dostanú do rúk libanonského Hizballáhu. Kacav na jedinej Putinovej tlačovej konferencii poznamenal, že na tom sa asi s ruským prezidentom nezhodnú.
Vedeli sa však zhodnúť na tom, že treba bojovať proti terorizmu a že antisemitizmus je zlá vec. To zdôrazňoval hlavne izraelský prezident. Putinovi tak pripomenul jeho pomerne vlažný vzťah k rastúcim prejavom antisemitizmu v Rusku.
Bývalá veľvyslankyňa v Rusku Aliza Šenhar denníku Jerusalem Post povedala, že Putin dokonca zneužíva ruský antisemitizmus v prípade oligarchov, keď oficiálne médiá zdôrazňujú, že sú Židia.
Putin návštevu Izraela využil aj na to, aby sa priblížil Američanom a Európanom v ich postoji k Iránu, keď povedal, že Irán musí povoliť inšpekcie svojich jadrových zariadení. Moskva vo februári podpísala s Teheránom dohodu o dodávke nukleárneho paliva do reaktorov, ktoré sa aj podľa izraelských tajných služieb nevyužívajú len na mierové účely.
Dnes pricestuje Putin do Ramalláhu. V sídle palestínskej samosprávy sa pokloní pri hrobe Jásira Arafata. Palestínskym lídrom tiež bude musieť oznámiť, že sľúbená dodávka obrnených vozidiel na palestínske územia nepríde. Izrael nepovolí ich dovoz.