Šéf americkej administratívy George W. Bush je presvedčený, že dlhodobé problémy s rastom cien motorových palív vyrieši postavením nových rafinérií. FOTO - TASR |
Povzbudzovaním výstavby nových rafinérií na území bývalých vojenských základní chce Bush riešiť nedostatok rafinérskych kapacít, ktorý sa považuje za jeden z dôvodov prudkého rastu amerických cien benzínu v poslednom období a sčasti aj za dôvod vysokých cien ropy. V posledných rokoch sa žiadne nové rafinérie nestavali, i keď dopyt po benzíne rastie a vláda sprísňuje normy na jeho zloženie.
Americký spracovateľ ropy Valero Energy nad touto snahou vyjadril pochybnosti s tým, že rozumnejšie by bolo rozširovať kapacitu už existujúcich rafinérií, než stavať úplne nové. Zástupcovia koncernu to označujú za rýchlejšie a lacnejšie. Analytici z Wall Street tiež upozornili, že mnohé základne nemusia byť svojimi dispozíciami a polohou na takúto činnosť tým najvhodnejším riešením. Výdavky na stavbu úplne novej rafinérie odhadli na päť miliárd dolárov a čas výstavby na päť rokov.
"Problém je jasný. Nevyvinul sa cez noc a nebude vyriešený zo dňa na deň," vyhlásil Bush, čím schladil niektoré očakávania, že vláda príde s opatreniami, ktoré prinesú rýchlu úľavu.
Bush vo svojom druhom prejave tento týždeň upozornil, že Spojené štáty sa musia zbaviť závislosti na zahraničnej rope, čo označil za národný bezpečnostný problém. Prezidentove výroky okamžite vyvolali pokles ceny ropy v New Yorku o 2,59 dolára na úroveň pod 52 dolárov.
Americký prezident sa už vyslovil k otázke vysokých cien ropy a jej globálnej produkcie pred pondelňajším stretnutím so saudským korunným princom Abdalláhom. Rokovanie však neprinieslo dohodu, ktorá by viedla k poklesu ceny ropy v blízkej budúcnosti.
Bush tiež navrhol vývoj nových technológií, ktoré by viedli k výrobe vodíkových palivových článkov. Tie by boli zdrojom energie pre všetko, od mobilných telefónov po automobily.
"Naša závislosť od cudzej energie je ako zahraničná daň uložená americkému ľudu. Je to daň, ktorú naši občania platia každý deň kvôli vyšším cenám benzínu a vyšším nákladom na otepľovanie a klimatizovanie ich domovov. Je to daň na pracovných miestach a je to daň, ktorá každý rok rastie," vyhlásil Bush.
Vodca demokratov v Senáte Harry Reid označil Bushov plán za polovičné riešenie a chybnú politiku, ktorá nijako nestlmí súčasnú energetickú krízu a nezbaví americkú ekonomiku okovov v podobe zahraničnej ropy.
Bush tiež navrhol poskytnúť federálnym úradom vedúcu právomoc k rozhodnutiu o umiestnení terminálov pre spracovanie dovážaného zemného plynu. Spojené štáty disponujú zatiaľ len štyrmi funkčnými terminálmi, na ktorých je spracovávaný skvapalnený plyn.
Rast cien ropy v uplynulých mesiacoch skomplikoval začiatok druhého Bushovho volebného obdobia. Podľa prieskumu urobeného v utorok denníkom Washington Post a televíziou ABC News menej než polovica Američanov schvaľuje jeho energetickú politiku.
(reuters, čtk)