Skleníkové plyny sú ideálnym tovarom. Niekto ich má prebytok, iný nedostatok. Podľa podpredsedu burzovej komory Bratislavskej komoditnej burzy Ľubomíra Chmelíka je ďalšou výhodou, že odpadnú reklamácie.
Špina je ideálny tovar
Biznis so skleníkovými plynmi, predovšetkým s oxidom uhličitým, umožnil Kjótsky protokol, v ktorom sa väčšina štátov zaviazala obmedziť emisie škodlivín. Protokol stanovil pre každú krajinu maximálne množstvá emisií, pre Slovensko 30,5 tony ročne, a úlohou vlád bolo rozdeliť ich medzi podniky.
Firma, ktorá pridelenú kvótu prekročí, zaplatí pokutu. Vyhnúť sa jej môže jedine, ak nakúpi "voľné" kvóty od inej firmy, ktorá svoj stanovený limit nedosiahne. A to je priestor na burzové obchody.
Generálny sekretár Bratislavskej komoditnej burzy Ivan Poliačik predpokladá, že trh s povoleniami na emisie skleníkových plynov je aj na Slovensku otázkou krátkeho času. "Momentálne prebieha certifikácia správcu registra plynov. Oproti ostatným krajinám únie sme v miernom predstihu," povedal Poliačik. Transakcie na komoditnej burze sa budú konať elektronicky, nie na takzvaných seansách ako v prípade obchodu s obilím či drevom. "Akýkoľvek podnik môže predať alebo kúpiť emisie pridelené od ministerstva životného prostredia. Ak ich má navyše, proste, ich speňaží," hovorí sekretár komoditnej burzy.
Podpredseda burzovej komory Ľubomír Chmelík predpokladá, že skleníkové plyny budú "ideálnym burzovým tovarom. Každý vidí, za čo sa predávajú, za čo sa kupujú. Odpadnú pri nich reklamácie kvality."
Bude ponuka aj dopyt
Tomu, že sa obchody s emisiami budú skutočne hýbať, nasvedčuje evidentný nedostatok emisných povolení v prípade niektorých veľkých znečisťovateľov. Okrem výrobcov cementu je takým príkladom U.S. Steel Košice. Firma podľa svojho hovorcu dostala o osem percent emisných kvót menej, ako pôvodne žiadala.
Aj strana ponuky už má niektorých hráčov. Podľa ministerstva životného prostredia má dokonca väčšina slovenských podnikov dostatok povolených kvót. Jedným z nich je Bučina Zvolen. "Keďže máme výborný ekologický program, asi nedosiahneme určenú kvótu. Možno nejaké množstvo aj predáme," povedal technický riaditeľ Bučiny Štefan Hamáry.
Bez ohľadu na prebytok či nedostatok kvót sa firmy budú môcť obracať na burzových brokerov. "Ak má niekto voľný kapitál, potom môže pokojne nakupovať s cieľom špekulácie. Emisiu môže draho predávať podnikom, ktoré ich budú mať nedostatok," hovorí Poliačik. Prvé špekulačné obchody už boli v Česku. Niektoré firmy začali s povoleniami nakladať, hoci ich od úradov ešte nemajú. Podniky sa dohodli, že ich predajú až v budúcnosti. Podľa ČTK sa už takto predalo niekoľko desiatok tisíc povolení.