FOTO - EMI MONITOR
Väčšina albumov, zložených z rarít a nevydaných skladieb z archívov rôznych hudobných hviezd, sa vydáva len preto, aby nasýtili najvernejších fanúšikov. V skutočnosti tieto nahrávky väčšinou pôsobia ako odpadový materiál, ktorý sa právom nezmestil na radový album. Aktuálny trojalbum Nicka Cava zložený b-strán singlov, rarít a coververzií potvrdzuje opak - veľký talent tohto austrálskeho speváka a lídra skupiny The Bad Seeds.
Autor vražedných balád, námorníckych popevkov, odborník na žiaľ a smútok, čitateľ Starého a Nového zákona, Dylanov a Cashov žiak, vyliečený feťák, šansoniér a milovník ľahkých žánrov. To je iba zopár z prirovnaní, ktoré sa hodia na muža, ktorý len pred niekoľkými mesiacmi prekvapil výborným dvojalbumom Abbatoir Blues/The Lyre of Orpheus.
Cave je jedným za najpozoruhodnejších pesničkárskych zjavov súčasnosti, ktorého omylom považujú za alternatívneho umelca. Je pravda, že sa začiatkom osemdesiatych rokov v Británii presadil ako frontman postpunkových The Birthday Party a v tomto trende pokračoval na raných albumoch The Bad Seeds. S každým ďalším albumom uberal na šialenstve a rozvíjal cit pre drámu.
Jeho temné príbehy boli čoraz prepracovanejšie a balady vzletnejšie, čo sa prvýkrát naplno prejavilo na albumoch The Good Son (1990) a Henry's Dream (1992). Vďaka balade Where The Wild Roses Grow, ktorú naspieval s krajankou Kylie Minogue, sa v roku 1995 dostal na prvé miesta európskych hitparád.
B-Sides and Rarities vyzerajú ako bootleg. Podľa obyčajného čierneho obalu a jednoduchých údajov o pôvode pesničiek ho mali skôr vydať piráti ako jeho domovská firma Mute Records.
Po obsahovej stránke je výborným kompilátom ťažko zohnateľných piesní a milých prekvapení. Viete napríklad, že pôvodne part Kylie Minogue naspieval niekdajší gitarista The Bad Seeds a líder skupiny Einstürzende Neubauten Blixa Bargeld?
Trojalbum obsahuje aj celý singel What A Wonderful World - pôvabný duet, ktorý Cave nahral so svojím írskym priateľom Shanom MacGowanom. Klasika, známa v podaní džezmana Louisa Armstronga, tu vyznieva ako pieseň dvoch spitých kumpánov, ktorí zostali zavretí po dvanástej v nočnom bare. Cave si potom strihne MacGowanovu klasiku Rainy Night in Soho, slávny bezzubý Ír, ktorý sa mimochodom predstavil aj na trenčianskej Pohode, na oplátku pôsobivo odrapká Lucy, slaďák z dielne svojho kolegu.
Cave je veľkým milovníkom aj nebohého amerického country hrdinu Johnnyho Casha, "pištoľníka s Bibliou v ruke", od ktorého si zamiloval príbehy Divokého západu. Trojdisk zaznamenáva alternatívnu akustickú verziu piesne o elektrickom kresle The Mercy Seat, ktorú jeho idol naspieval na jeden z posledných albumov pre American Recordings. Piesni Helpless od jeho ďalšieho idolu Neila Younga zas necháva vzdušnú country-folkovú ľahkosť a pridáva svoju šansoniérsku zručnosť. Pôsobivo vyznievajú aj jeho známe piesne ako napríklad Deanna s citáciou gospelu Happy Day, naznačujúcou, odkiaľ asi Cave bral inšpiráciu.
Prečo sa niektoré zo skvelých b-strán singlov (Sail Away, Good Good Day) nedostali na radové albumy, je záhada. Nick Cave má množstvo piesní na rozdávanie a táto kolekcia preto nepôsobí dojmom povinného vyprázdnenia zásuviek. Je skôr dobrodružným pátraním po skrytej histórii jedného pozoruhodného hudobníka.
Nick Cave and The Bad Seeds: B-Sides and Rarities * Mute Records 2005