Zdalo sa, že komunizmus je v juhovýchodnej Ázii na vzostupe. Po tridsiatich rokoch však získava mier na svoju stranu kapitalizmus západného štýlu.
Ho Či Min
Vodcom vietnamského boja za národnú nezávislosť od francúzskej koloniálnej nadvlády aj od amerického imperializmu bol Ho Či Min. Ostáva uctievanou postavou.
Vietnamci z celej krajiny sa zhromažďujú a valia do hlavného mesta Hanoj, aby mu vzdali hold. Každý deň ich stovky poctivo pochodujú popri zabalzamovanom tele. Je v mauzóleu, ktoré pripomína to Leninovo v Moskve a Mao Ce-tungovo v Pekingu.
Neďaleké Ho Či Minovo múzeum je vždy plné zvedavých západných turistov a vietnamských školákov, ktorí sa učia o živote a práci kultového vodcu. Najväčší dôraz sa však už nekladie na Ho Či Mina, komunistického vodcu, ale na Ho Či Mina, zakladateľa národa a osloboditeľa spod zahraničného útlaku.
Komunizmus láka len turistov
V centre Hanoja sú stále symboly komunistickej vlády. Plagáty hlásajú veľké úspechy komunistickej strany a oslavujú 75. výročie jej založenia. Červené transparenty visia vysoko nad hanojskými cestami a sú plné sloganov vytrubujúcich do sveta úspechy strany.
Obyčajní Vietnamci však akoby tieto symboly ignorovali. Obchody, ktoré predávajú komunistické vlajky, transparenty a knihy, sú prázdne. Jedinými zákazníkmi sú zvedaví západní turisti.
Hoci formálne je Vietnam stále komunistický štát, prijal kapitalizmus. Po rastúcich ekonomických problémoch a katastrofických hladomoroch, počas ktorých umreli v 80. rokoch milióny ľudí, sa v roku 1986 vietnamské vedenie rozhodlo odkloniť od ekonomiky s ústredným plánovaním a otvoriť krajinu zahraničným investíciám. Stratégia sa ukázala vysoko efektívnou. Za uplynulé desaťročie bol priemerný rast okolo sedem percent.
Bicykle vystriedali motorky
Ulice centrálneho Hanoja hučia aktivitou. V historickej Starej štvrti sa všetko sústreďuje na stále rastúci počet zahraničných turistov. Pouliční predavači naháňajú západniarov po ulici a ponúkajú im tričká, pohľadnice a suveníry "za výbornú cenu".
Rastúca prosperita obyvateľov Hanoja je jasne badateľná na spôsobe dopravy. Zatiaľ čo pred desiatimi rokmi boli hanojské ulice plné bicyklov, dnes sú plné motoriek. To predstavuje zdravotné riziko. Nielen preto, že prejsť cez cestu je takmer hazardom, ale hlavne preto, že vzduch je silne znečistený. Mnohí motorkári majú na tvárach masky, ale prakticky ani jeden nemá bezpečnostnú prilbu.
Autor: TIM HAUGHTON, Hanoj pre SME