čin, započíta sa mu do trestu aj predchádzajúce previnenie.
Török v článku z roku 2003 citoval vedúceho politika opozičného Fideszu Zoltána Pokorného, ktorý - aspoň podľa novinára - Gyurcsánya, vtedy ešte ministra športu, v spojení s istým škandálom označil za podvodníka. Gyurcsány na to reagoval žalobou nie voči Pokornému, ale novinárovi, ktorý ho citoval.
Podľa sudkyne Veroniky Dénesovej novinára neospravedlňuje, že citoval názor niekoho iného, informovanie musí byť aj v tomto prípade vždy obojstranné.
Pokorni sám dnes tvrdí, že v danom prípade hovoril o podvodníkoch všeobecne a Gyurcsánya konkrétne nespomenul. Novinára sa napriek tomu zastal. "Ak má premiér problém so mnou, má si začať so mnou, a nie povolávať pred súd mladých novinárov," reagoval na rozsudok s tým, že v prípade žaloby zo strany premiéra svoju imunitu neuplatní.
Väčšina maďarských médií prešla rozsudok viac-menej mlčaním, napriek tomu, že problematické súdne postihy novinárov v Maďarsku v poslednom čase pribúdajú. Okrem nejednoznačnosti prípadu, keď novinár výrok politika naozaj posunul, v tom hrá rolu aj rozdrobenosť novinárskej obce. Magyar Nemzet je stranícky denník opozičného Fideszu expremiéra Viktora Orbána a jeho články bývajú naozaj veľmi jednostranné a zavádzajúce.
"Maďarské médiá sú rozdelené podľa politických strán, a nie sú schopné jednotne vystupovať ani pri obhajovaní svojich záujmov," priznáva zástupca šéfredaktora najčítanejšieho seriózneho denníka Népszabadság Csaba Nagy.
Jediné noviny, ktoré vec pojali ako ohrozenie slobody médií, bol liberálny denník Magyar Hírlap, ktorý sa inak tiež netají odporom k metódam Magyar Nemzetu. "Rozhovor ako žáner tým skončil, krátke správy rovnako. Ak budeme písať o spomienke na holokaust, musíme osloviť aj neonacistov," reagoval v redakčnom komentári na požiadavku sudkyne, že musí byť vždy prítomný i názor druhej strany.
PETER MORVAY