Olympijský víťaz 2000 a majster sveta 1995 vo dvojhre Číňan Kong Ling-hui (vľavo) bude prvým súperom Slováka Petra Šeredu vo dvojhre na šanghajských MS. Záber je zo štvorhry na aténskej olympiáde, ktorú hral s Hao Wangom. FOTO - REUTERS |
BRATISLAVA - Stolnotenisový svet sa schádza v mekke tejto hry. Svetový šampionát má tretí raz za dejisko čínske veľkomesto: po Pekingu (1960) a Tian-jine (1995) prichádza na rad Šanghaj. Poltucet slovenských hráčov a hráčok odletel do Číny včera popoludní z Viedne.
"Hrať v krajine, kde je stolný tenis najpopulárnejším športom, je pre každého stolného tenistu zvlášť inšpiratívne," myslí si tréner mužskej reprezentácie Jarolím Miko. "Hľadisko bude stále plné a v médiách sa majstrovstvá stanú hlavnou témou." Zo 620 akreditovaných novinárov a fotoreportérov je 375 domácich.
Ázia je zasľúbený kontinent pingpongovej planéty. Viete, kedy naposledy vybojovala ženský titul vo dvojhre hráčka odinakiaľ? Presne pred pol storočím: Rumunka Angelica Rozeanuová v roku 1955. Čína je superveľmoc. Na ostatných piatich majstrovstvách sveta - od posledných na jej území - získala 23 individuálnych primátov, všetky okrem dvoch. Obe straty ju však zvlášť mrzeli, lebo boli z mužskej dvojhry: v Manchestri 1997 vyhral Švéd Waldner a predvlani v Paríži nečakane Rakúšan Schlager. V Šanghaji nastúpi ako obhajca, ale až ako rebríčková deviatka. Z ôsmich pred ním sú štyria Číňania, traja na samom vrchu.
Olympijský šampión zo Sydney 2000 Kong Ling-hui, ktorý vyhral aj svetový šampionát 1995, je dnes doma až hráčom č. 5 a vo svetovom rankingu uzatvára prvý tucet. Práve on bude súperom slovenskej jednotky Petra Šeredu (v rankingu o 109 miest nižšie) v úvodnom kole MS, ktoré sa začínajú v sobotu a potrvajú sedem dní. "Moji zverenci majú mimoriadne ťažké vyžrebovanie, ale - pravdupovediac - v šanghajskej konkurencii si nenavyberáte," triezvo konštatuje Miko.
Svetová federácia združuje takmer dvesto krajín a 139 z nich bude mať na MS reprezentantov. V štartovej listine figuruje skoro šesťsto mien - 348 mužských, 231 ženských. Slovenská výprava (3+3) nemá nôž na krku. "Potešilo by nás, keby niekto prerazil do širšej elity," vraví šéf zväzu Zdenko Kríž.
Zo šanghajskej zostavy sa vo dvojhre na MS najďalej dostala najskúsenejšia Eva Ódorová - v Osake 2001 do 3. kola. "Žiaľ, trápia ju slabiny, čo obmedzuje jej pohyb za stolom. V utorok trénovala len 40 minút, potom bola na vyšetrení u primára Deleja," konštatuje tréner žien Anton Kutiš. "Dúfam, že do víkendu bolesti ustúpia a bude môcť podať plnohodnotný výkon. S Pištejom tvoria výborne zohratý mix, ktorý sa vzájomne dopĺňa a v optimálnej forme by sa mohol dostať relatívne ďaleko." To isté si myslí zväzový šéf, ktorý pripomína, že na nedávnych ME potrápili aj európskych šampiónov Karakaševiča s Garkauskajteovou.
"Dúfam, že trio mužov potvrdí postupný vzostup výkonnosti a tajne dúfam, že sa niektorému z nich podarí zaskočiť favorita," nádeja sa mužský kouč Miko. "Všetci sú mladí, majú sebadôveru a hrávajú v kvalitných kluboch."
"Každé kolo navyše bude plus," zhrnul čínske vyhliadky Slovákov tréner Kutiš.
Proti komu v 1. kole
Dvojhra mužov - Peter Šereda (121. vo svetovom rebríčku): Kong Ling-hui (12., Čína), Ľubomír Pištej (126.): Steger (52., Nem.) - Erik Illáš (229.) musí hrať kvalifikáciu
Dvojhry žien - Eva Ódorová (81.): Beh Lee Wei (Malajzia), Lenka Kmotorková (252.): Potaová (37., Maďarsko) - Viktória Lučenková (520.) musí hrať kvalifikáciu
Štvorhra mužov - Pištej, Šereda: Kišikava, Sakamotová (Japonsko)
Štvorhra žien - Ódorová, Kmotorková: Guo Jue, Nin Jian-feng (Čína)
Miešaná štvorhra - Pištej, Ódorová: Lasan, Tomaziniová (Slovinsko), Šereda, Kmotorková: Hao Šu-ai, Niu Jian-feng (Čína), Illáš, Lučenková: Čumakov, Pavlovič (Bielorusko).