Proti ministrovi Froncovi chcú demonštrovať študenti stredných aj vysokých škôl. Za vysoké školy to povedal Karol Klobušický (uprostred) zo Štrajkového výboru študentov, podporil ho Jaroslav Hrenák (vpravo) z iniciatívy Šanca pre všetkých aj maturant a organizátor pondelkovej demonštrácie Peter Baďura (vľavo). FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Nespokojní stredoškoláci sa spojili s vysokoškolákmi a spoločne žiadajú ministra školstva Martina Fronca, aby odstúpil.
Spoločne pripravujú protestný pochod na budúcu stredu o 14.00 h, ktorý bude súčasne v piatich mestách - v Bratislave, Trnave, Žiline, Banskej Bystrici a Košiciach. Vysokoškoláci sa pridali k stredoškolákom a žiadajú Froncovo odstúpenie pre absentujúcu reformu vzdelávania na vysokých školách a snahu čiastočne spoplatniť vysokoškolské štúdium.
Študenti podpisujú aj petíciu za ministrovo odvolanie. Ak neodstúpi z funkcie sám, chcú sa obrátiť na poslancov parlamentu.
K plánovaným protestným pochodom by sa mali pridať stredoškoláci minimálne z 26 škôl. Študenti tiež naďalej požadujú verejné ospravedlnenie od hovorkyne školstva Moniky Murovej za výrok o sociálnych štipendiách.
Opakovaná maturita z matematiky bola podľa ministra Fronca v poriadku a je platná. "Nikto ju nebude musieť znovu opakovať ani v Prešove," povedal Fronc.
Študentom budú uznané výsledky z opakovaného kola a nie lepšia známka z oboch kôl, ako to navrhoval prezident Ivan Gašparovič. Riaditeľom škôl chce Fronc navrhnúť, aby dali študentom kvôli opakovaniu o jeden deň voľna na prípravu viac. Výsledky písomných maturít budú známe po 13. máji.
(tasr, sita)