Konzervatívci na svojich najnovších plagátoch označili Blaira za klamára a seba označujú za stranu, ktorá si cení pravdu. FOTO - www.conservatives.com.
Do parlamentných volieb zostáva už len týždeň a kampaň je stále viac osobná.
Referendum o Blairovi
Konzervatívci sa snažia voľby premeniť na referendum o Blairovi. Ten bol ešte v minulých voľbách volebným tromfom labouristov. Po vojne v Iraku to však už neplatí. Labouristické analýzy varovali, že premiér je teraz zároveň tromfom aj najväčšou slabinou strany. Negatívna kampaň sa ale v predchádzajúcich voľbách ako zbraň proti nemu neosvedčila.
Konzervatívci k nej teraz siahli aj preto, že voličov príliš neoslovila žiadna z ich volebných tém a na zvrat vo volebných preferenciách zostáva už len niekoľko dní. Premiéra označili za klamára. To je už aj na britské pomery silná urážka.
Politické strany na plagátoch i mítingoch zvyknú súperov skôr zosmiešňovať a ironizovať. Ako však povedal včera šéf liberálnych demokratov Charles Kennedy, "štvorpísmenové slovo" (liar - klamár), sa používa, len ak je to nespochybniteľné. Takto sa chcel dištancovať od negatívnej kampane.
Priveľmi sa podobajú
"Konzervatívcom sa vôbec nedarí odlíšiť od labouristov a presvedčiť ľudí, že by robili niečo inak, ak by boli vo vláde. Hlavné politické strany - aj labouristi - zlyhávajú v tom, že v rozhodujúcich otázkach sa navzájom veľmi podobajú," komentoval pre SME kampaň Colin Hay, šéf politológie na univerzite v Birminghame.
Keď nezabrali témy ako imigrácia a tvrdší postup proti kriminalite, ktoré zdôrazňovali konzervatívci od začiatku roku spolu s daňovými úľavami, zaútočili na Blairovu dôveryhodnosť.
Irak
Premiér klamal pred vojnou v Iraku o spravodajských informáciách o zbraniach hromadného ničenia, hovorí dnes predseda konzervatívnej strany Michael Howard. Za to si opäť vyslúžil nálepku oportunistu a premiér mu odkázal, že jeho strana nestojí ani za odpoveď. Rozhodnutie Blaira ísť do Iraku v roku 2003 totiž konzervatívci podporovali.
Blair najviac sympatií u voličov stratil pre Irak. V prieskumoch verejnej mienky odvtedy zotrváva v pásme nedôveryhodného politika. Je to jeho citlivé miesto, otázkou zostáva, či na tom môžu konzervatívci získať.
Školstvo a zdravotníctvo
Niekoľko prieskumov verejnej mienky potvrdilo, že väčšina Britov sa pri rozhodovaní, koho zvolia, riadi podľa toho, aká je situácia v školstve či v zdravotníctve a ako funguje ekonomika. Irak je na zozname priorít oveľa nižšie. A cennejší je pre nich výkonný premiér Blair, hoci aj s pošramotenou povesťou, než konzervatívec, o ktorom nevedia, čo si o ňom myslieť.
Oveľa lepšie sa pri téme Iraku cíti tretia britská strana, liberálni demokrati. S vojnou v Iraku nesúhlasili od začiatku a postavili na tom aj predvolebnú kampaň. Práve k nim sa môže prikloniť časť nespokojných labouristických voličov.