Ukrajinská babička spomína na svojich príbuzných, ktorí zomreli pri výbuchu v Černobyle. FOTO - REUTERS
Pred 19 rokmi vybuchol Černobyľ. Predovšetkým v Rusku a Bielorusku prerástli spomienky na najväčšiu haváriu atómovej elektrárne v histórii do protestných akcií.
Rusko
V Rusku je oficiálne zaregistrovaných 46-tisíc ľudí, ktorí boli postihnutí katastrofou. Viac ako polovica z nich sa musí domáhať svojich práv na súde. Podľa nového zákona ich zbavili mnohých výhod a nevyplatili im finančné kompenzácie.
Preto v deň výročia tragédie tulskí likvidátori opäť obnovili hladovku. "Černobyľci" z Leningradskej oblasti tvrdia, že im štát dlhuje 200 miliónov rubľov a na moskovský Mitinský cintorín, kde je pochovaných 28 záchranárov z Černobyľa, prišli ich kolegovia namiesto s kvetinami s protestnými transparentmi.
Bielorusko
Tradičný protestný pochod sa konal aj v Bielorusku, kde opozícia obviňuje prezidenta Alexandra Lukašenka, že prekrúca fakty o stave "zakázanej" zóny. Sám prezident do nej včera odišiel, aby demonštroval, aká prospešná je prechádzka po rádioaktívnej lúke. Práve v Bielorusku, kde na zamorenom území žije 1,5 milióna ľudí, sa francúzski špecialisti snažia v rámci rehabilitačného programu pestovať a spracovávať produkty tak, aby škodili zdraviu čo najmenej. Bieloruský prezident však vydáva rádioaktívnu úrodu za zdravú a snaží sa ju i vyvážať. Usilovne bráni ozdravným pobytom černobyľských detí v zahraničí, pretože vraj ich tam "omamujú kapitalizmom".
Ukrajina
Ukrajina, ktorá po rozpade ZSSR elektráreň zdedila, bije na poplach, pretože podľa expertov hrozí ďalšia katastrofa. Sarkofág, ktorý po havárii narýchlo nad 4. reaktorom postavili, má trhliny. Jeho životnosť vypočítali na 20 rokov. Nový, ktorý má prikryť 200 ton jadrového paliva, vraj vyjde na 1 miliardu dolárov. Ešte než sa začal stavať, generálna prokuratúra Ukrajiny oznámila, že časť prostriedkov sa už usilovne rozkráda.
Obete
Podľa medzinárodných štatistík zahynulo bezprostredne pri havárii 32 osôb. Odvtedy bolo u detí zaznamenaných dvetisíc prípadov rakoviny štítnej žľazy. Do štatistík nie sú zarátané desaťtisíce likvidátorov havárie z bývalého ZSSR. Šesťdesiattisíc z nich už zomrelo. Podľa Medzinárodnej federácie Červeného kríža sa vrchol ochorenia očakáva v rokoch 2006 až 2020.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME