"Dlhodobo je najväčší záujem o USA, pretože je to cenovo najvýhodnejšie," povedal nám J. Senci z agentúry InterStudy, ktorá sprostredkúva štúdium počas jedného (5 mesiacov) alebo dvoch semestrov (10 mesiacov) na strednej škole v 15 krajinách sveta.
Jeden školský rok na strednej škole v USA u nich stojí 3990 dolárov a jeden semester 3410 dolárov. V cene je ubytovanie, štúdium, poistenie či podpora miestneho koordinátora. Víza aj školské obedy si študenti platia navyše.
V agentúre Lotty, ktorá sa špecializuje aj na prácu, aj na štúdium v zahraničí, nám povedali, že študenti majú väčší záujem o prácu v Európe. "Vlani sme sprostredkovali stredoškolské štúdium v zahraničí piatim študentom."
Podľa riaditeľa gymnázia v Banskej Bystrici Ladislava Topoľského z ich školy ročne odíde na niekoľkomesačný až ročný pobyt v zahraničnej strednej škole 10 až 12 študentov. "Väčšinou ide o študentov druhého alebo tretieho ročníka, maturanti sa už sústreďujú na maturitu," povedal SME.
Študenti musia požiadať o individuálny učebný plán. Po návrate zo strednej školy prinesú vysvedčenie, ktoré tam získali. "Vysvedčenie sa preloží a my by sme si mali porovnať učebný plán, či je možné známky uznať aj u nás. Väčšinou sa však učebné plány u nás a v zahraničí diametrálne líšia," hovorí Topoľský.
Ak študenti chcú, aby im bol uznaný aj študijný rok u nás (kvôli maturitám či prijímačkám na vysokú školu), musia si urobiť diferenčné skúšky. "Ak chcú ročník uzavrieť na Slovensku, musia robiť skúšky aspoň z troch predmetov. Minimálne slovenský jazyk tam musí byť," vysvetľuje Topoľský.
Študenti sa teda musia doučiť učivo, ktoré v zahraničí neprebrali, a až potom dostanú aj slovenské vysvedčenie.
Námaha sa im však vyplatí. Podľa L. Topoľského vedia študenti, ktorí sa vrátia zo zahraničia, výborne cudzí jazyk. "Tiež sú sebavedomejší, istejší vo vystupovaní, v komunikácii. Myslím si, že školstvo v zahraničí dáva viac na individualitu, aby sa študent sám vyjadroval, dával svoje názory. U nás to školám ešte tak dobre nejde, hoci to chcú." (sr)