Britská asociácia univerzitných učiteľov vyhlásila bojkot na univerzitu v Haife a Bar-Ilanovu univerzitu v Ramat Gan. Organizácia združujúca 48-tisíc vysokoškolských pedagógov vyzvala svojich členov, aby sa nezapájali do spoločných projektov s týmito univerzitami a nechodili na vedecké konferencie s účasťou tamojších učiteľov. Spomínané univezity podľa britských akademikov nerešpektujú ľudské práva a hlavne práva Palestínčanov.
Izrael hovorí, že bojkot je súčasťou protiizraelskej kampane. Briti sú vraj pomýlení, ak namiesto toho, aby sa zaujímali o akademické slobody v Sudáne, Saudskej Arábii či v Iráne, kritizujú židovský štát. "Naposledy sa univerzitný bojkot Židov odohrával v Nemecku, v 30. rokoch minulého storočia," povedal predstaviteľ izraelskej ambasády v Londýne Cvi Ravner.
Ravner nemá celkom pravdu. Bojkot Izraelčanov sa už prejavil na viacerých menších "liberálnych" univerzitách v Spojených štátoch a podľa izraelských akademikov sa ticho odohráva aj inde: v samotnej Británii napríklad zaznamenali prípady, keď profesori odmietli prijať izraelských doktorandov s odôvodnením, že nesúhlasia s "okupačnou" politikou Izraela.
V najnovšom prípade je nové len to, že na bojkot otvorene vyzýva vplyvná a početná organizácia.
Obvinenia, na ktorých základe bojkot uvalili, sú pritom podľa Izraela, ale aj časti britských akademikov absurdné. V prípade univerzity v Haife ide o kauzu profesora Ilana Pappeho, ktorý je známy protiizraelskými vystúpeniami. Asociácia univerzitných učiteľov tvrdí, že Pappe je na univerzite obeťou "reštrikcií". Univerzita však tvrdí, že napriek tomu, že napadol dvoch kolegov kritizujúcich jeho prácu, miesto na fakulte politických vied má aj v nasledujúcom školskom roku isté. Pappe tak zostáva na univerzite, na ktorej bojkot vyzýva, kade chodí.
Bar Ilanova univerzita je podľa asociácie problematická preto, že tri percentá výučby prevádzkuje v prípravke v Arieli - osade na západnom brehu - teda na sporných územiach.
Rozhodnutie asociácie nepobúrilo len Izrael, ale aj britských židovských pedagógov. Tvrdia, že ich nepozvali na rokovanie, a navyše ho zvolali na piatok večer, keď veriaci židia nesmú pracovať.
Nesúhlasia ani palestínski pedagógovia. Popredný kritik Izraela, rektor palestínskej univerzity al-Kuds Sarí Nusajbá bojkot odmieta ako nezmysel. 30 percent študentov na izraelských univerzitách sú Arabi. Často dostávajú štipendiá, ktoré im pokryjú takmer celé náklady na štúdium. Na väčšine univerzít pre nich fungujú aj podporné programy a na niektoré odbory sú uprednostňovaní pred židovskými uchádzačmi.
JANA MIKUŠOVÁ