Putinovo vyhlásenie amnestie pre veľký biznis si väčšina novinárov vyložila ako predohru k zajtrajšiemu súdu, na ktorom majú vyniesť rozsudok nad bývalým prezidentom ropného gigantu Jukos Michailom Chodorkovským. Tlač špekuluje, či malo ísť o verejný príkaz súdu zmierniť trest.
Vláda sa doteraz pri preverovaní privatizácie vracala až desať rokov dozadu. Putin teraz navrhol, aby sa nezaoberali vecami staršími ako tri roky. Ak by to platilo už dávnejšie, zostal by Chodorkovskij zrejme najbohatším mužom Ruska.
Včera v Kremli počúval Putinovu reč i človek zodpovedný za celý súdny proces s ropným magnátom, generálny prokurátor Vladimir Ustinov. Putin nedávno presadil jeho zotrvanie vo funkcii a je verejným tajomstvom, že prokuratúra sa riadi takmer bezvýhradne jeho príkazmi. Ustinov sa preto vyjadril opatrne: "Určite budeme so všetkým počítať vo svojej práci a ešte raz obsah poslania preštudujeme."
Väčšina politikov Putinov prejav pochválila. Demokratická opozícia upozornila, že mnoho kritických výrokov padá na hlavu samotného Putina, lebo napríklad prenasledovanie biznisu, ktoré teraz chce zastaviť, sa rozbujnelo za jeho vlády.
Najmenej nadšenia vyvolal návrh prezidenta na vytvorenie špeciálnej komisie občianskej kontroly poverenej sledovaním objektivity televíznych kanálov. "Vytváranie všelijakých komisií na obranu slobody slova zhora, ju v skutočnosti zabíja, lebo tak vznikajú mocou zmocnení cenzori," komentoval návrh šéf Zväzu novinárov Ruska Igor Jakovenko. (pp)