Nebudeme sa vracať desať rokov späť, vláda by mala preverovať privatizácie len tri roky staré, povedal Putin a v podstate tak dal amnestiu oligarchom. FOTO - TASR/AFP
Ruský prezident Vladimir Putin včera spôsobil senzáciu. V každoročnom príhovore o stave krajiny pred oboma snemovňami parlamentu, ministrami, diplomatmi i novinármi udelil milosť oligarchom. Vyhlásil amnestiu pre kapitál, ktorý často nelegálnym spôsobom "divo" privatizovali v 90. rokoch.
"Je nutné dovoliť občanom deklarovať jednoduchým spôsobom kapitál, ktorý získali v minulosti," povedal Putin a dodal, že daňové orgány nemajú právo terorizovať biznis a "zaháňať ho do kúta".
Cieľom tohto "očistenia často špinavých peňazí" je zabrániť ďalšiemu odtoku kapitálu z krajiny a zvýšiť dôveru investorov. Putin ponúka všetkým, ktorí zo strachu pred prenasledovaním daňovými orgánmi previedli svoje majetky do zahraničia, aby zaplatili iba 13 percent dane z príjmu a uložili si peniaze v pokoji do ruských bánk. "Tieto peniaze musia pracovať v našej ekonomike a nie sa váľať v bezcolných zónach," vyhlásil ruský líder.
Program na 10 rokov
Putinovo 48-minútové vystúpenie, ktoré predniesol v Mramorovej sále Kremľa, bolo podľa väčšiny pozorovateľov liberálne pravocentristické. Keďže Putin svoju reč označil de facto za programové vyhlásenie pre budúce desaťročie, mnohí politici z toho vyvodili, že po tento čas má v úmysle riadiť krajinu, či už v roli prezidenta, alebo premiéra.
Prejav prenášali v priamom prenose viaceré rozhlasové stanice a štátne televízne kanály. Prvý kanál z neznámych dôvodov po 15 minútach prenos ukončil a po reklame vysielal film Hviezdne vojny.
Demokracia
Slovo demokracia zaznievalo omnoho častejšie, než v Putinových predchádzajúcich piatich poslaniach. Potom, čo významne zosilnela kritika zahraničia proti Kremľu, ktorý uzurpuje stále viac moci, sa prezident vyslovil jasne: "Demokratické hodnoty sú rovnako dôležité, ako rozvoj ekonomiky."
Reakciou na výčitky Západu je i Putinova drobná úprava jeho vlastného problematického výnosu, ktorým zrušil priame voľby gubernátorov a určil, že ich bude so súhlasom miestnych parlamentov vymenúvať sám. Teraz sľúbil, že gubernátorov bude vyberať výhradne z tých strán, ktoré v danej oblasti zvíťazia v parlamentných voľbách, aby tak ctil želanie občanov.
Susedia a Pobaltie
Revolúcie v niektorých bývalých sovietskych republikách spomenul len okrajovo, keď zdôraznil, že "nemôžeme zostať bokom diania."
Jedinej tvrdšej kritiky sa zo všetkých susedov dostalo pobaltským štátom, bez toho, aby ich Putin vymenoval. Vo všetkých troch pobaltských republikách, kde po rozpade ZSSR zostala žiť značná časť Rusov, sú podľa Moskvy hrubo porušované práva ruskej menšiny.
Katastrofa storočia
Možno tiež preto sa Putin nezdráhal opäť vyjadriť ľútosť nad rozpadom impéria: "Stojí za to si priznať, že pád Sovietskeho zväzu sa stal najväčšou geopolitickou katastrofou storočia. Pre ruský národ to bola ozajstná dráma."
Autor: agentúra Epicentrum pre SME