BRATISLAVA - Priemerný občan si mohol v prvom štvrťroku tohto roka dovoliť nakúpiť o sedem percent viac tovarov a služieb ako rok predtým. Týmto mimoriadne vysokým číslom v nedeľu v relácii STV O päť minút dvanásť minister financií Ivan Mikloš oponoval Robertovi Ficovi, ktorý hovoril o zhoršujúcej sa sociálnej situácii obyvateľstva.
Štatistický úrad má o reálnom raste miezd, teda náraste očistenom o cenové vplyvy, informovať až o jeden a pol mesiaca. Bankoví analytici si však nemyslia, že sa dozvieme údaje blízke tomu, čo hovoril Mikloš.
"Je pravda, že nízky rast cien na začiatku roka hovoril v prospech vyššieho reálneho nárastu miezd, na druhej strane je tu však opačný vplyv daňovej reformy," pripomína analytik UniBanky Ľubomír Koršňák.
Na začiatku minulého roku boli totiž mzdy umelo zvýšené tým, že si ľudia nechávali koncoročné odmeny z predchádzajúceho roku vyplácať až v januárovej výplate, aby hneď využili výhody vtedy čerstvo zavedenej rovnej dane.
Za celý minulý rok reálne mzdy narástli o 2,5 percenta. Nárasty blízke siedmim percentám štatistici namerali naposledy počas druhej Mečiarovej vlády. Počas tohto obdobia však narastali nerovnováhy v ekonomike, ktoré sa skončili kolapsom peňažného trhu a pádom koruny. Daniel Kozel z Komerční banky považuje za udržateľné, ak reálne mzdy rastú primerane k výkonnosti ekonomiky. Viac na 5. strane
Autor: ij