, vl. m. Riznerová. Vzdelanie získala doma, ako nevydatá pomáhala otcovi v učiteľskej práci. Svoje prvé príbehy publikovala v Slovenských novinách a časopise Vlasť a svet. Od r. 1892 v Slovenských pohľadoch a Národných novinách. Autorka lyrickoepických i epických básnických zbierok: Z vesny života, Balady, Piesne samoty. V prózach z dedinského a malomestského života s humorným nadhľadom vykreslila všedné rodinné starosti i vzťahy medzi ľuďmi: V otroctve, Blud, Žena. V literatúre pre deti sa zamerala na rozvíjanie duševných schopností: Veršíky pre maličkých, Medový hrniec, Baránok boží, Zajko-bojko, Čin-čin. Zomrela v Novom Meste nad Váhom 2. marca 1951.
1879 -- v Kútoch zomrel katolícky kňaz, jazykovedec, redaktor, organizátor kultúrneho života Andrej Radlinský. Vyštudoval kat. teológiu vo Viedni, v r. 1841 získal doktorát filozofie na univerzite v Pešti. Pôsobil ako kňaz a redaktor - Slovenské noviny, Cyrill a Method, Katolícke noviny, Priateľ školy a literatúry, Slovesnosť. Usiloval sa o spoluprácu katolíkov a evanjelikov a významne sa podieľal na uzatvorení dohody o spisovnej slovenčine. Narodil sa 8. júla 1817 v Dolnom Kubíne.
1910 -- v Paríži zomrel nórsky dramatik a básnik, publicista Björnstjerne Martinius Björnson. Predstaviteľ škandinávskeho realizmu, bojoval za nezávislosť Nórska od Švédska. Jeho báseň Áno, milujeme túto zem sa stala nórskou hymnou, v r. 1907 na mierovom kongrese v Mníchove vystúpil na obranu Slovákov. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1903). Diela: Manghild, Na božích cestách, Novomanželia, Bankrot, Rukavička. Narodil sa 8. decembra 1832 v Kvikne.