BRATISLAVA – Už dva roky sa na Slovensku diskutuje o potrebe nových bojových lietadiel pre armádu a nie je vylúčené, že ich nákup sa znova odloží. Letectvo prekonáva krízu, staré ruské stíhačky nie sú kompatibilné so strojmi NATO, údržba stojí stále viac peňazí. Minister obrany Jozef Stank sa však bojí spolitizovania mnohomiliardového obchodu, čo sa stalo napríklad českej vláde, ktorá nedávno schválila nákup nových stíhačiek Gripen.
„Ak nebude možné vyhnúť sa spolitizovaniu procesu v predvolebnom zápase, pripúšťam možnosť odloženia tohto závažného rozhodnutia na obdobie po parlamentných voľbách. Ale to je môj postoj, stanovisko musí prijať vláda,“ povedal Stank o prípadnom tendri na lietadlá.
Pred rokom generalita favorizovala lacnejšie podzvukové lietadlá, v súčasnosti presadzuje skôr nákup osemnástich špičkových nadzvukových a asi desiatich cvičných podzvukových strojov.
Ministerstvo vo volebnom roku nakupovať napriek tomu bude. Armáda potrebuje prostriedky protivzdušnej obrany, informačné systémy, ľahké obrnené vozidlá, nákladné autá, náhradné diely na vrtuľníky a stíhačky.
Najnovšie debaty sa však netočia okolo nákupov, ale okolo prípadnej účasti našich jednotiek v Afganistane. Rumuni totiž ponúkli svoje sily. Jozef Stank jednoznačnú odpoveď na otázku, či sa v Afganistane objavia aj vojaci so slovenskou vlajkou na uniformách, nedal ani včera.
Armáda sa však na prípadné protiteroristické akcie pripravuje. „Dali sme 150-miliónov korún na poľnú infekčnú nemocnicu, nové zdravotné zariadenie na obrnenom transportéri, rýchlu diagnostiku biologických zbraní. Vyčlenili sme peniaze pre protichemické jednotky. Išlo o prístroje a ochranné oblečenie.“ (rf)