ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS
Veľkým neprekáža, malým áno
Nový zákon by mal podľa svojich autorov z ministerstva zdravotníctva vniesť do pohrebníckeho biznisu vyššiu kvalitu, ktorá by predčila i platnú európsku legislatívu. Lepšiu úroveň služieb má zabezpečiť napríklad povinnosť chladiaceho zariadenia v autách na prevozy zosnulých nad 250 kilometrov. Krematóriá by mali byť vybavené monitorovacím systémom a predpísaným množstvom rakiev. Pre pracovníkov pohrebných služieb majú byť zabezpečené rôzne psychologické alebo iné kurzy.
Väčšie spoločnosti nový zákon privítali. Podľa konateľa a spoluzakladateľa pohrebnej služby Pieta Imricha Horvátha Slovensko naliehavo potrebuje nový zákon. "U nás zatiaľ neexistuje legislatíva, ktorá by upravovala podmienky prevádzkovania týchto služieb," tvrdí Horváth. Podľa ministerstva zdravotníctva je dnes platná vyhláška z konca 60. rokov, ale tá vôbec nevystihuje dnešné podmienky.
Majitelia menších pohrebníctiev, naopak, tvrdia, že im pôjde o prežitie. "Niektoré opatrenia v zákone vôbec nie sú logicky zdôvodnené," tvrdí majiteľ menšieho pohrebníctva v Bratislave Ladislav Stríž. Podľa neho hlavné slovo v pripomienkovaní nového zákona mali práve väčšie firmy. Tie už spomenutými zariadeniami, ako sú napríklad chladiace boxy v autách, disponujú. Ďalšie investície môžu byť pre menšie firmy likvidačné alebo sa môžu premietnuť do vyššej ceny pohrebu.
Smrť je biznis
Smrť je pre pohrebníctva výhodným obchodným artiklom, o ktorý zvádzajú veľmi tvrdý boj. Pohrebné služby prinášajú oproti iným odvetviam podnikania percentuálne omnoho vyšší zisk. Cena priemerného pohrebu v Bratislave je napríklad dvojnásobná oproti iným častiam Slovenska. Pritom náklady sú zhruba porovnateľné. "Aj z tohto dôvodu bolo potrebné stanoviť jednotné kritériá na prevádzkovanie pohrebníctiev. Nový zákon umožní ich lepšiu kontrolu," spomenula Katarína Halzlová z Úradu verejného zdravotníctva, ktorý návrh zákona pripravoval.
Boj o biznis sa začína už v nemocniciach, kde si mnohé firmy zriadili kancelárie, iné tam zasa propagujú svoje služby. Aj tu však existujú regionálne rozdiely. Pokiaľ na západnom Slovensku majú pohrebníctva v nemocniciach "pobočky", v Košiciach operujú díleri, ktorí "zháňajú" zákazníkov.
Podľa Horvátha je tento systém pre ľudí veľmi výhodný. "Nemusia vybavovať žiadne náležitosti, ponúkneme im kompletné služby. Ľudia si to veľmi pochvaľujú," povedal Horváth. Mnohí konkurenti, ktorým sa nepodarilo etablovať sa napríklad v nemocniciach, však chcú, aby sa podmienky zrovnoprávnili. To by sa čiastočne mohlo podariť pripravovanému zákonu, ktorý neumožní propagovať pohrebné služby priamo v nemocniciach. Pohrebníci si nebudú môcť v nemocniciach ani prenajímať chladiace zariadenia a žiadne miestnosti. Zákon už schválila vláda a čaká sa na odobrenie parlamentom.
Ceny pohrebu v regiónoch Slovenska
(komplet s jednoduchou truhlou, obradom a výkopom)
Bratislava 25- až 30-tis.
Topoľčany 9- až 15-tis.
Nitra 10- až 12-tis.
Partizánske 12- až 15-tis.
Martin 10- až 13-tis.
Banská Bystrica 10- až 15-tis.
Košice 10- až 11-tis.
Zdroj: pohrebné firmy