"Obdivujem vás za to, že dokážete deťom kúpiť farbičky."
ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Prvý šok, ktorý zažili, bol pohľad na Košičanky v kostýmoch, topánkach s kabelkou rovnakej farby, spestrené rôznorodosťou módnych doplnkov. Pri pohľade na svoj výstroj, ktorá pozostávala z botasiek, riflí a trička z amerického K-martu, si "Američanky" pripadali ako chudery. "Kde to sme? Čo sa tu stalo? Veď my Slováci si, dofrasa, žijeme lepšie ako Američania!"
Z náhleho šoku rýchlo vyhladli, no to už pre istotu zvolili radšej len pizzu. Po prechádzke sa neskôr schladili zmrzlinovým pohárom, za ktorý v jednej z košických reštaurácii zaplatili 260 korún. Toto bol ďalší šok, nie však až taký veľký ako ten, ktorý na "Američanky" ešte len čakal. Stolčeky na terase boli zaplnené zmrzlinovými pohármi a vysokoškolákmi z miestnych univerzít. "Tak vám sa za univerzity nechce platiť, čo?" pomysleli si "Američanky". Takýto prevrat na východe Slovenska nikto z nich nečakal. Krútiac hlavou, nechápajúc, poľutovali sami seba, nabalili tatranky a sušené hríby a odleteli za veľkú mláku alebo rovno do mláky, v ktorej sa pomaly utápajú.
Neviem, koľko pravdivých informácií poskytli "Američanky", ale jedným som si istá. Ľudia sa na Slovensku nemajú až tak zle, ako o tom hovoria. Poznám desiatky ľudí, ktorí stavajú a menia, kupujú a sťahujú, stále niečo prerábajú, jednoducho fungujú naplno. Viem, že sú výnimky, a mnohí mi to vyhodíte na oči, ale keby bolo veľmi zle, ľudia by to len tak nenechali.
Obdivujem vás preto, že za platy, aké máte napr. vy východniari dokážete deťom kúpiť farbičky, vystrihovačku či rozprávkovú knižku. Veď ma dobre šľak netrafil, keď si moje deti v balíku od babky našli jednoduchú omaľovánku za osemdesiat korún. To takáto somarinka v miestnom obchode stojí niečo cez jeden dolár. Nie som si istá, o čo v našej krajine ide, nerozumiem veľmi ekonomike, ale obyčajný človek vidí, že to nemá ani hlavu, ani pätu. Ako to vy ľudia zvládate? Je vám takto dobre? Ak áno, diskusia sa končí tu. Ale ak nie, čudujem sa, že nezakročíte. Len tak na ilustráciu: miestni šoféri autobusov tu, v našom distrikte, štrajkujú už dva týždne. Málo im platia, tak prestali ľudí jednoducho voziť. Som si istá, že im časť, ak nie všetky požiadavky budú schválené. Prečo sa ľudia na Slovensku boja? Prečo sú Slováci ochotní predbiehať iné krajiny v oblastiach, ktoré im imidž nevylepšia?
thurova.blog.sme.sk
Autor: JANKA THUROVÁ(Autorka žije 6 rokov v USA)