V sobotu po západe Slnka sa v Izraeli začal sviatok Pesach pripomínajúci oslobodenie Židov z egyptského zajatia. Počas sviatku sa nesmú jesť kvasené jedlá ako pripomienka toho, že Židia na úteku nemali časť piecť chlieb a jedli len macesy - teda pečivo z vody a múky. Izrael uzavrel pred 8 dní trvajúcim sviatkom hranice s palestínskymi územiami a vyhlásil vysoký stupeň ostražitosti. Na fotografii REUTERS sa ortodoxní židia z Mea Šearim modlia tradičné pesachové modlitby. |
Nebol to pre labouristického premiéra Tonyho Blaira zlý týždeň. Nepodarilo sa mu úplne všetko, ale prieskumy verejnej mienky ďalej ukazujú, že neohrozene kráča za tretím volebným víťazstvom za sebou.
Hoci sa konzervatívci snažia a nepôsobia tak bezradne ako v predchádzajúcich rokoch, ich víťazstvá patria medzi tie menej významné. Začiatkom roka sa im podarilo pohnúť prieskumami verejnej mienky a priblížiť sa k labouristom, ale teraz zamrzli. Nie, a nie Blaira dobehnúť. V prieskumoch verejnej mienky rôznych agentúr zaostávajú o tri až sedem percent.
Konzervatívcov mohol potešiť aspoň úspech ich televízneho predvolebného spotu, v ktorom sa predstavuje predseda strany Michael Howard ako zástupca zabudnutej väčšiny. Videlo ho o milión divákov viac ako program labouristov, sotva však možno predpokladať, že by to znamenalo nejaký prelom vo voličských preferenciách.
Labouristickú reklamu nakrútil oscarový režisér Anthony Minghella a do úlohy "anglických pacientov" obsadil Blaira spoločne s ministrom financií Gordonom Brownom. V pracovni pri svite pracovných lámp tak trochu pateticky debatujú, ako pomôcť obyvateľom, a zdôrazňujú, že treba pracovať tímovo - to aby vyvrátili nekonečné dohady o ich vzájomnej rivalite.
Jednou zo silných tém, na ktorú upozorňujú konzervatívci, je kriminalita. Práve vo štvrtok, keď zverejnili nové štatistiky, zaútočil na juhu Anglicka na mladú matku s kočíkom muž a bodol ju do krku. Ak sa konzervatívcom až doteraz nedarilo napriek stovkám mítingov a tlačoviek verejnosť zaujať ani takou vďačnou témou, ako je kriminalita, pomohol im napokon šialený vrah, ktorý sa vzoprel štatistickým údajom. Médiá si nemohli nevšimnúť, že napadnutie sa stalo na mieste, kde je to v celom Anglicku a Walese najmenej pravdepodobné. Aspoň podľa štatistík. Kým matka bojuje o život, denník The Daily Telegraph sa pýta, či počet vážnych zločinov skutočne klesá, tak ako to tvrdia policajné záznamy.
Blaira počas uplynulého týždňa mohli potešiť dve mediálne udalosti. Z rozhovoru s najobávanejším britským novinárom Jeremym Paxmanom v programe BBC Newsnight vyviazol bez väčších rán. Neodbytný novinár síce dobiedzal, Blair sa z nepríjemných otázok o jeho zodpovednosti za vojnu v Iraku, nedodržané sľuby o zdravotných odvodoch a zlyhanie v oblasti azylovej politiky zdatne vykrúcal s jeho nezameniteľne presvedčeným výrazom v tvári.
Zrejme zo všetkého najväčšmi Blaira počas uplynulého týždňa potešil najčítanejší denník The Sun, ktorý denne predáva tri milióny výtlačkov. "Milióny ľudí sledovali komín nad redakciou The Sun, kde sa zišlo jeho vedenie, aby debatovalo, ktorú politickú stranu podporiť... V dramatickom vývoji sa biely dym premenil na červený (farba labouristov) a to ukázalo, že historické rozhodnutie bolo prijaté," vtipkoval Sun narážajúc na vatikánske voľby. V komentári potvrdil Sun trend z volieb v roku 1997 a 2001 - podporí Blaira.