Fischerov námestník Ludger Volmer vysvetľoval už vo štvrtok. FOTO- REUTERS |
Už viac ako dva mesiace zasadá v Berlíne vyšetrovací výbor Bundestagu na zistenie okolností laxného vydávania vstupných víz v štátoch východnej Európy, hlavne na nemeckom konzuláte v Kyjeve. Ale až dnes vypočuje hlavného aktéra "vízovej aféry" ministra zahraničných vecí Joschku Fischera. Pôjde pritom najmä o otázku, prečo minister tak dlho - dva roky - otáľal s opatreniami na zabránenie zneužívania smernice, ktorá mala po páde železnej opony uľahčiť získanie nemeckých víz.
Celá aféra sa prevalila vlani vo februári, keď počas procesu proti ilegálnym prevádzačom súd v Kolíne nad Rýnom konštatoval, že trestné činy boli spáchané aj vďaka benevolentnému prístupu berlínskeho ministerstva zahraničných vecí pri vydávaní víz. V Kyjeve napríklad stačilo predložiť doklad o turistickom poistení. Bližšie skúmanie možností financovania pobytu v Nemecku a najmä návratu domov už na základe smernice z marca 2000 nebolo nutné.
Preto neprekvapuje, že počet vystavených nemeckých víz na Ukrajine stúpol v roku 2000 zo 148-tisíc na 211-tisíc v roku 1999. A o rok neskôr ich bolo už 297-tisíc. Až v roku 2003 klesol na 146-tisíc. Je preto pravdepodobné, že za tri roky pricestovali z Ukrajiny do Nemecka desiatky tisíc "turistov" bez pracovného povolenia. V čase vzrastajúcej nezamestnanosti je už podozrenie, že vláda nepriamo podporovala prácu načierno pre berlínsku červeno-zelenú koalície zvlášť trápne. Aj keď veľká časť údajných turistov, okolo 200-tisíc, našla útočisko v Portugalsku, kde im medzitým portugalská vláda pobyt legalizovala.
"O tom všetkom som sa dozvedel až vlani", vyhlásil Fischerov vtedajší štátny tajomník Ludger Volmer, ktorý pred parlamentným výborom vypovedal už vo štvrtok. Prvý raz pritom prenášala nemecká televízia zasadanie parlamentného výboru v priamom prenose. Politik Zelených však pripustil, že ho jeho úradníci častejšie upozorňovali na podvody pri žiadostiach o víza a o systematickom ilegálnom prevádzaní. Bol to však iba "štandardný problém vo vízovej praxi," povedal Volmer.
Fischer už pred niekoľkými týždňami prevzal "politickú zodpovednosť za chyby svojich spolupracovníkov". Odstúpiť však neplánuje. A ani na dnešnom vypočutí zrejme nepredloží žiadne nové fakty. Buď o nešvároch pri vydávaní víz vedel a včas nezasiahol, alebo nič nevedel a teda nemal svoj úrad pod kontrolou. Všeobecne sa však ráta s tým, že Fischer ako mimoriadne mediálny talent využije túto príležitosť niekoľkohodinového televízneho vystúpenia na zlepšenie svojho pošramoteného imidžu: Po zverejnení "vízovej aféry" klesla Fischerova popularita zo 72 na 54 percent.