BRATISLAVA - Dôchodcovia nemajú peniaze na lieky. V prieskume, ktorý pre denník SME vypracovala agentúra MVK, to uviedlo až 69 percent opýtaných penzistov. Ďalšími ohrozenými skupinami sú invalidní občania, keď 53 percent z nich tvrdí, že lieky sú pre nich cenovo nedostupné. Ide o prvý prieskum, ktorý zisťuje situáciu obyvateľov po začiatku reformy zdravotníctva.
Hovorca ministerstva zdravotníctva Karol Farkašovský povedal, že hovoriť o ohrozených skupinách je trochu príkre a nenáležité. "Zo 4200 liekov je polovica takých, na ktoré sa nedopláca alebo majú 20-korunový doplatok," povedal.
Prieskum o dostupnosti liekov vlani urobila aj Asociácia na ochranu práv pacientov. Zistila, že 45,5 percenta opýtaných pociťovalo doplatky ako položku, ktorá zaťažuje ich rozpočet. Pre 15,6 percenta boli finančne neúnosné. Ministerstvo zdravotníctva tento prieskum nepovažovalo za reprezentatívny. Prieskum denníka SME však podporuje tvrdenia asociácie.
Ministerstvo pripravuje podľa Farkašovského projekt sociálnej medicíny, ktorý by mal riešiť problém dosahov reformy na pacientov a ich sociálnu situáciu.
Prieskum denníka SME sa venoval aj korupcii. Z odpovedí vyplýva, že až 39 percent ľudí dalo raz či viackrát lekárovi úplatok v posledných piatich rokoch. Najväčšmi lekárov uplácajú ľudia s nižšími príjmami, väčšinou v dôchodkovom veku.