
Európa tlačí na Berlusconiho, aby potvrdil vzťahy Talianska a EÚ.
FOTO - REUTERS
ministra zahraničných vecí Renata Ruggieru.
Berlusconi v rozhovore pre včerajšie vydanie denníka Corriere della Sera tvrdil, že budúcnosť Talianska je v Európskej únii a v ďalšej politickej, hospodárskej a vojenskej integrácii.
Medzi európskymi predstaviteľmi však panujú obavy, že odchod proeurópskeho Ruggieru vnesie váhavosť do talianskej zahraničnej politiky.
Veľké znepokojenie vyjadrila predsedkyňa Európskeho parlamentu Nicole Fontaineová: „Nechápem, čo sa stalo, pretože Taliansko nám až dosiaľ robilo radosť - podarilo sa mu zapojiť do systému jednotnej európskej meny… Tak prečo ten euroskepticizmus, ktorý, ako sa zdá, vôbec neodráža veľkú taliansku verejnú mienku?“
Belgický minister zahraničných vecí Luis Michel považuje rezignáciu Ruggieru za víťazstvo odporcov Európy v talianskej vláde. Francúzsky minister financií Laurent Fabius vyzval Berlusconiho, aby objasnil svoju politiku vo vzťahu k EÚ.
Isté obavy vyjadril aj hovorca Európskej komisie Jonathan Faull v Bruseli. „Európa potrebuje Taliansko rovnako, ako Taliansko potrebuje Európu,“ vyhlásil.
Kríza v Taliansku je vyvrcholením série znepokojivých náznakov, ktoré sa objavovali od vymenovania vlády minulý rok v júni. Viacerí ministri sa vyjadrovali v tom zmysle, že rozšírenie EÚ nie je pre Taliansko dobré. Uvoľnený post ministra zahraničných vecí obsadil dočasne na šesť mesiacov taliansky premiér Silvio Berlusconi.
Problémy s eurom, pre ktoré odstúpil v sobotu Ruggiera, nemajú len talianski ministri, ale aj bankoví zamestnanci. Prechod na euro v Taliansku komplikuje štrajk zamestnancov bankových prepážok - 90 percent ich ostalo včera zatvorených. Nová európska mena sa tak dala vymeniť len na poštách, kde sa tvorili dlhé rady. Odbory obvinili vedenia bánk zo zlyhania, že sa na prechod na euro dostatočne nepripravili a neprijali dostatok pracovných síl.
(čtk, r)